Specjaliści z Uniwersytetu Princeton przeprowadzili analizę, z której wynika, że El Nino może być pośrednią przyczyną konfliktów wewnętrznych w około 90 krajach tropikalnych - informuje Reuters. <br />
El Nino to cykl pogodowy, który zmienia przebieg prądów oceanicznych oraz kierunek i siłę wiatrów równikowych. Wpływa na pogodę i klimat dużych części świata, w tym Afryki, Środkowego Wschodu, Indii, Azji Południowo-Wschodniej, Australii i obu Ameryk. Powoduje m.in. powstanie i ruch ciepłych i suchych mas powietrza. El Nino występuje nieregularnie, mniej więcej raz na cztery lub pięć lat. Jego pojawienie się można zazwyczaj przewidzieć około dwa lata wcześniej. Pomiędzy okresami występowania El Nino powstaje, również nieregularnie, chłodny cykl pogodowy nazywany "La Nina".
Badacze z Uniwersytetu Princeton przyjrzeli się konfliktom wewnętrznym, które wybuchły w latach 1950-2004. Doszli do wniosku, że jeden na pięć konfliktów w tym czasie był związany z El Nino, a samo występowanie tego cyklu pogodowego dwukrotnie zwiększa ryzyko niepokojów w krajach tropikalnych. "Najbardziej narażone na przemoc w trakcie El Nino są najbiedniejsze kraje" - powiedział Mark Cane, współautor raportu. Zaobserwowany związek wydaje się być niezależny od lokalnie występujących katastrof, takich jak susza czy powódź.
Autorzy raportu nie podają konkretnych przyczyn, dla których El Nino mógłby powodować konflikty. Postulują natomiast, że El Nino może powodować duże straty w zbiorach, pogarszać skutki katastrof naturalnych i wspierać rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Te zdarzenia z kolei mogą zwiększać nierówności społeczne czy powodować wzrost bezrobocia, co może skłonić ludność do agresji.
Zespół badaczy, kierowany przez Solmona Hsianga, przeanalizował dane dotyczące konfliktów wewnętrznych z lat 1950-2004, które rocznie spowodowały śmierć co najmniej 25 osób. Porównali lata występowania El Nino z latami występowania La Nina. Badanie objęło 175 krajów i 234 konfliktów, z których ponad połowa spowodowała co najmniej 1000 ofiar. W krajach tropikalnych, poddanych oddziaływaniu cykli pogodowych, podczas trwania El Nino prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu wynosiło 6 proc. (w porównaniu do 3 proc. w trakcie cyklu La Nina). W krajach, na których klimat El Nino i La Nina nie wywierają wpływu, efekt nie występował.
El Nino, według autorów, był przynajmniej pośrednio odpowiedzialny za niepokoje i konflikty m.in. w: Peru (1982 r.); Sudanie (lata 1963, 1976, 1983); Salwadorze, Filipinach, Ugandzie (1972 r.); Angoli, Haiti, Birmie (1991 r.); Kongu, Erytrei, Indonezji, Ruandzie (1997 r.).
Raport z badań opublikowano w piśmie "Nature".
PAP - Nauka w Polsce
stm/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.