Wrak rzymskiego statku z ładunkiem odkryto u wybrzeży Albanii

U wybrzeży Albanii archeolodzy odnaleźli zatopiony wrak rzymskiego statku sprzed ponad 2000 lat wraz z ładunkiem - informuje serwis internetowy Press TV. 



Odkrycia dokonał zespół naukowców z Albanii i USA badający dno morskie w okolicach Półwyspu Karaburun w południowo-zachodniej Albanii, w rejonie Cieśniny Otranto.

Archeolodzy odnaleźli na głębokości 50 metrów wrak rzymskiego statku o długości 30 metrów, który zatonął wraz z ładunkiem ponad 300 amfor. Zdaniem naukowców, znalezisko pochodzi z przełomu II i I wieku p.n.e.

Jak poinformował dr Jeff Royal z amerykańskiej Fundacji Morskiej RPM - organizacji pokrywającej koszty podwodnych poszukiwań archeologicznych u wybrzeży Albanii - najnowsze znalezisko pozwoli lepiej poznać relacje handlowe na ważnym szlaku morskim łączącym wybrzeża Morza Adriatyckiego z południową Italią, Grecją i Afryką Północną.

W okresie II w. p.n.e. - I w. n.e. ruch na tym szlaku był bardzo intensywny, a porty położone na wybrzeżu dzisiejszej Albanii, od 168 r. p.n.e. wchodzącej w skład rzymskiej prowincji Iliria, stanowiły ważną jego część.

Według dr Adriana Anastasi z Instytutu Archeologicznego Albanii, znalezisko jest ważne nie tylko dla naukowców prowadzących badania, ale także dla całej albańskiej archeologii podwodnej.

Zespół archeologów prowadzi badania dna morskiego u wybrzeży Albanii od 5 lat i w tym czasie odnalazł wraki 20 statków z czasów starożytnych, z okresu średniowiecza oraz współczesnych. 

PAP - Nauka w Polsce

jot/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zarejestrowano pierwsze chwile tworzenia się serca

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja obliczyła objętość wszystkich lodowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera