
<strong>Biblioteka kairskiego oddziału Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała w darze od dziedziczek Eustachego Seweryna Sapiehy 28 tomów książek o tematyce egiptologicznej</strong>. Eustachy Seweryn Sapieha był synem znanego polityka okresu międzywojennego, ministra spraw zagranicznych Eustachego Kajetana Sapiehy.
"Mamy nadzieję, że będą one dobrze służyć wielu ludziom nauki i kultury zainteresowanym Egiptem" - czytamy w liście darczyńców.
Sapieha znał osobiście założyciela Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, prof. Kazimierza Michałowskiego. Panowie zaprzyjaźnili się w czasie II wojny światowej, kiedy razem trafili do niemieckiego obozu jenieckiego dla oficerów Wojska Polskiego w Woldenbergu. Prof. Michałowski popularyzował tam cywilizację starożytnego Egiptu, a nawet nauczał hieroglifów.
Wśród jego uczniów byli ludzie zasłużeni dla kultury polskiej, jak np. wybitny architekt Jerzy Hryniewiecki, projektant Stadionu X-lecia w Warszawie.
Po zakończeniu wojny Sapieha, straciwszy rozległe dobra w Polsce, wyemigrował do Afryki, gdzie dalej zgłębiał starożytną cywilizację egipską, czego świadectwem jest zbiór książek o tej tematyce. Zmarł w 2004 roku w Nairobi, jako osoba niezwykle zasłużona dla życia Polonii w Kenii.
"Nasz Ojciec po II wojnie mieszkał w Kenii aż do śmierci, ale będąc w sercu Polakiem i gorącym patriotą zawsze miał na względzie dobro Polaków i Polski. Jego intencją było, aby każda pozostałość po jego skromnym dorobku w Kenii, bo tylko to mu pozostało, mogła służyć jego ojczyźnie. Będąc córkami Eustachego Sapiehy, chcemy z przyjemnością zakomunikować, że wypełniając intencje naszego ś.p. Ojca zdecydowałyśmy się podarować część księgozbioru dotyczącą jego dużego zainteresowania Egiptem, poszerzonego dobrą znajomością i wieloma kontaktami z ś.p. prof. Kazimierzem Michałowskim. Darowizna jest przeznaczona dla Biblioteki Centrum w Kairze" - czytamy w liście dziedziczek.
W zbiorze dominują książki wydane w latach 20., 30. i 40. XX wieku napisane w języku francuskim.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.