Wielkie żuwaczki indonezyjskiej osy

Indonezyjska osa ma żuwaczki większe od głowy i dłuższe od przednich nóg- informuje &quot;New Scientist&quot;. <br />


Osa, która połyskliwym czarnym pancerzem przypomina nieco "Obcego", stworzonego przez H.R.Gigera, żyje na indonezyjskiej wyspie Sulawesi i ma długość 4 centymetrów. Jej żuwaczki są tak długie, że w pozycji zamkniętej krzyżują się, a ich końce sterczą po przeciwnej stronie głowy.

Odkrywcą osy jest Lynn Kimsey z University of California w Davis, która napotkała owada w górach Mekongga. Chce nazwać ten gatunek "Garuda" od mitycznego półczłowieka, półorła.

Garuda wydaje się występować rzadko - w ciągu trzech lat Kimsey znalazła tylko sześć osobników. Plany odkrywkowej eksploatacji rud niklu w górach Mekongga mogą być zagrożeniem dla os.

Wbrew pozorom nie jest to największa osa na świecie - za taką uważana jest przekraczająca 6 centymetrów Pepsis heros, która poluje na znacznie większe od siebie włochate pająki - ptaszniki.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera