Centrum Energetyki Odnawialnej na Open Days w Brukseli

<p> <strong>Centrum Energetyki Odnawialnej <a href="http://www.pwsz.sulechow.pl/index.php?id=kontakt">Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie</a></strong> to jedyna lubuska inwestycja, która w październiku będzie prezentowana w Brukseli podczas<strong> <a href="http://ec.europa.eu/regional_policy/conferences/od2011/index.cfm">Open Days 2011</a> – Tygodnia Miast i Regionów. </strong></p>

W środę nowoczesny obiekt zaprezentowano dziennikarzom.

Europejski Tydzień Regionów i Miast Open Days w Brukseli to impreza, podczas której miasta i regiony mogą pokazać inwestycje zrealizowane przy wsparciu Unii Europejskiej.

W 2011 roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Inwestowanie w przyszłość: zaangażowanie regionów w inteligentny, zrównoważony i sprzyjający włączeniu społecznemu wzrost”.

Centrum Energetyki Odnawialnej PWSZ w Sulechowie jest obiektem, którym można sterować nawet na odległość. Hala laboratoryjna została wyposażona w najnowszej generacji urządzenia technologii cieplnej, jak: pompy, kolektory ciepła, piec na biomasę oraz źródła odnawialnej energii elektrycznej np. generatory wiatrowe. Wyposażenie uzupełnia mikroturbina gazowa wytwarzająca jednocześnie energię elektryczną, ciepło i chłód.

„Sprzęt wykorzystywany w laboratorium pozwala na jednoczesną pracę różnych źródeł energii odnawialnej - pomp, kolektorów, wiatraków i określenie ich parametrów pracy w warunkach geograficznych i klimatycznych Lubuskiego” - poinformowała rzecznik sulechowskiej uczelni Ewa Markowicz.

Jak dodała, dzięki tej inwestycji lubuskie firmy mają dostęp do najnowszych badań z zakresu odnawialnych źródeł energii, co przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu.

Laboratorium powstało dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja kosztowała 15 mln złotych, z czego ponad 85 proc. pochodziło z UE.

Europejski Tydzień Regionów i Miast Open Days w Brukseli organizowany jest od 2004 roku przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej oraz Komitet Regionów.

PAP - Nauka w Polsce

mrd/ amac/ jra/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NFOŚiGW: ponad 6 mln zł dla czterech instytucji na zwiększanie świadomości ekologicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertki: deklaracje rządu ws. utrzymania ścisłej ochrony wilka w Polsce to za mało; musimy go chronić w całej UE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera