Nowe antidotum na jad skorpiona

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaaprobowała przełomowy lek przeciwdziałający skutkom użądlenia przez skorpiona - podaje Reuters. <br />


Lek, funkcjonujący w USA pod nazwą Anascorp, wytworzyli specjaliści z Narodowego Uniwersytetu Meksykańskiego i Bioclon Institute. Jest to pierwszy środek przeznaczony do leczenia skutków użądlenia skorpiona. Po wprowadzeniu do organizmu, w ciągu kilku godzin neutralizuje działanie jadu. "Przedtem nie było żadnego antidotum i pacjenci musieli przechodzić długie, intensywne leczenie" - powiedział Jose Lever, który nadzorował testy w USA. Po zażyciu nowego leku hospitalizacja jest niepotrzebna.

Anascorp wytwarzany jest z osocza koni uodpornionych na działanie jadu skorpiona i zaszczepionych przeciwko najpopularniejszym chorobom wirusowym zagrażającym ludziom.

Wstępne testy efektywności przeprowadzono metodą podwójnej ślepej próby, z placebo w grupie kontrolnej. Oznacza to, że tylko część badanych otrzymała prawdziwy lek i ani badani, ani lekarze nie wiedzieli, która osoba otrzymała placebo. Lek został przetestowany w USA u 1,5 tys. ofiar użądlenia skorpiona.

Najczęściej odnotowane skutki uboczne stosowania leku to gorączka, mdłości, wymioty, wysypka, bóle głowy i mięśni. Dodatkowo producent ostrzega przed reakcją alergiczną, która może wystąpić u osób uczulonych na pewne końskie białka, oraz potencjalnym zakażeniem wirusami obecnymi w końskim osoczu. Problemy te powinny być usunięte w trakcie procesu produkcyjnego.

Ukąszenie przez skorpiona jest niezwykle bolesne. Ukąszenia w ciężkich przypadkach mogą powodować konwulsje, nadmierną produkcję śliny, gromadzenie się płynu w płucach, kłopoty z oddychaniem, zaburzone widzenie, problemy z koordynacją mięśni a nawet śmierć, zwłaszcza u dzieci.

Anascorp wcześniej był stosowany tylko w Meksyku. Jest to pierwszy meksykański lek w historii, który uzyskał zgodę FDA na dystrybucję w Stanach Zjednoczonych. Licencję na lek posiada Rare Disease Therapeutics Inc., produkowany jest natomiast przez Bioclon Institute.

PAP - Nauka w Polsce

stm/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera