Badanie odcisków palców może wykryć narkotyki

<p> Wystarczy odcisk palca, aby sprawdzić, czy dana osoba jest pod wpływem narkotyków - informuje &quot;New Scientist&quot;. </p>

O ile do wykrycia pijanego kierowcy wystarczy dmuchnięcie w alkomat, to dostępne testy na obecność narkotyków są inwazyjne i mogą okazać się niewiarygodne, na przykład wskutek zbyt małej czułości lub zanieczyszczenia.

Przenośny przyrząd, który pozwala wykryć obecność narkotyków na podstawie odcisku palca opracował zespół Paula Yatesa z firmy Intelligent Fingerprinting, którą stworzyli naukowcy z University of East Anglia w Norwich.

Trzymane w ręku urządzenie, przeznaczone dla policjantów, ujawnia obecność produktów metabolizmu narkotyków, wydzielanych z potem przez gruczoły na opuszkach palców. Urządzenie aplikuje na odciski palców złote nanocząsteczki, pokryte przeciwciałami. Przeciwciała łączą się ze specyficznymi antygenami metabolitów. Związane z przeciwciałami fluorescencyjne barwniki ujawniają obecność kompleksów antygen - przeciwciało.

Początkowo metoda pozwalała wykrywać tylko metabolity nikotyny, jednak obecnie możliwe jest także rozpoznawanie obecności produktów przemiany między innymi kokainy, metadonu i marihuany. W krótkim czasie wykrywane są ilości metabolitów liczone w nanogramach.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

  • Fot. Adobe Stock

    Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera