Amulet Gotów z IV wieku odnaleziono w Bułgarii

Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w południowej Bułgarii amulet sprzed około 1700 lat, należący prawdopodobnie do wojownika z plemienia Gotów - informuje serwis internetowy Sofia Echo.

Odkrycia dokonano na stanowisku Perperikon koło miasta Kyrdżali.

Jak poinformował prof. Mikołaj Owczarow, kierujący pracami zespołu archeologów, amulet prawdopodobnie należał do wojownika uczestniczącego w zdobyciu skalnego miasta Perperikon podczas najazdu Gotów w IV wieku.

Amulet ze znakiem swastyki poświęcony był Odynowi - najwyższemu z bogów nordyckich - czczonemu także przez Gotów i inne plemiona germańskie.

Według prof. Owczarowa, druga połowa IV wieku była dramatycznym okresem w historii Perperikon, kiedy Goci po pokonaniu armii rzymskiej i zabiciu cesarza Walensa w bitwie pod Edirne (dawniej Adrianopol) w 378 r. najechali Półwysep Bałkański, a podczas tego najazdu zajęli i spalili Perperikon.

Odnaleziony amulet jest jednym z pierwszych znalezisk zespołu naukowców podczas bieżącego sezonu prac wykopaliskowych prowadzonych we wschodniej części stanowiska Perperikon.

Zespół archeologów pod kierunkiem prof. Owczarowa już od dwunastu lat prowadzi prace badawcze w ruinach skalnego miasta Perperikon w Rodopach Wschodnich, gdzie pierwsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed 7000 lat.

PAP - Nauka w Polsce

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Rekordowa temperatura wody - prawie 26 st. C

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali reakcję zwierząt na dźwięki wydawane przez rośliny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera