Cztery medale polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej

Od lewej stoją: Paweł Włodarczyk, Michał Ociepa, Maria Budnik i Szymon Rzeźwicki
Od lewej stoją: Paweł Włodarczyk, Michał Ociepa, Maria Budnik i Szymon Rzeźwicki

<strong>Dwa srebrne i dwa brązowe medale zdobyli polscy uczniowie podczas XLIII Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej (IChO),</strong> która między 9 a 18 lipca odbywała się w Ankarze. W tym roku w chemicznych zmaganiach wzięło udział 271 uczestników z 69 państw z wszystkich kontynentów.

Jak poinformowała kierownik organizacyjny Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej Wanda Szelągowska, srebrne medale wywalczyli: Maria Budnik z Gimnazjum i Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Paweł Włodarczyk z Liceum Ogólnokształcącego "Filomata" w Gliwicach.

Dwa brązowe medale otrzymali: Szymon Rzeźwicki z V LO im. A. Witkowskiego z Krakowa i Michał Ociepa z I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach.

Uczniowie podczas zawodów wykonywali zadania laboratoryjne i rozwiązywali zadania teoretyczne. Pozostałe dni zawodnicy spędzili na wycieczkach, a międzynarodowe jury na tłumaczeniu zadań z angielskiego na język ojczysty zawodników i ocenie rozwiązanych przez nich zadań.

Polskim zawodnikom towarzyszyli: prof. Marek Orlik i dr hab. Janusz Stępiński - pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, którzy są członkami międzynarodowego jury zawodów.

Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna jest organizowana corocznie od 1968 roku. Pierwsze zawody odbyły się w Pradze w Czechosłowacji z inicjatywy Czechosłowacji, Polski i Węgier. Olimpiada trzykrotnie odbyła się w Polsce: w 1969 w Katowicach, w 1978 w Toruniu oraz w 1991 r. w Łodzi.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W Puszczy Białowieskiej przybywa bobrów; dziś jest ich około 40 rodzin

  • Kukułeczka jarzębata. Fot. Adobe Stock

    Mimikra głosowa kukułeczek napędza ewolucję

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera