
<strong>Głównym składnikiem diety wilków w Polsce Zachodniej są dzikie ssaki kopytne - sarny, dziki i jelenie.</strong> W pokarmie drapieżników praktycznie nie zaobserwowano zwierząt gospodarskich - <strong>wynika z badań polskich przyrodników opublikowanych w lipcu na łamach czasopisma "Mammalian Biology".</strong>
Jak poinformował PAP dr Robert Mysłajek, okazało się, że aż 95 proc. biomasy zjadanego przez wilki pokarmu stanowią dzikie ssaki kopytne - sarna, dzik i jeleń. Stosunkowo duży, jak na dietę wilków, był udział bobra, który np. w Lasach Wałeckich sięgał 5 proc. Wilki zjadały także zające, borsuki, jenoty i lisy. Bardzo niewielki - zaledwie 1 proc. - był udział w ich pokarmie zwierząt domowych (wyłącznie wałęsające się koty i psy).
Kierownik projektu badawczego, dr Sabina Nowak w rozmowie z PAP wyjaśniła, że podczas badań rozpoznawano resztki jedzenia zawarte w wilczych odchodach. Zebrano 470 takich próbek.
Powiedziała, że badania składu wilczego pokarmu można też prowadzić na podstawie resztek ofiar, jakie pozostawiają w lasach te drapieżniki. Dodała jednak, że badane wilki zjadały małe zwierzęta nie pozostawiając resztek. Np. sarny pożerane są razem z racicami, sierścią i kośćmi. W lasach można znaleźć jedynie szczątki największych pożeranych przez wilki zwierząt - jeleni.
Dr Nowak przypomniała, że wilki żyją w watahach, czyli grupach rodzinnych. W skład jednej takiej watahy, która często poluje wspólnie, wchodzi para rodzicielska i potomstwo.
Według badaczki, w całej Polsce może występować nawet około 750 wilków, z czego 19 watah, a więc już prawie 100 osobników, występuje na zachodzie naszego kraju. Przyrodniczka zaznaczyła, że wilk to jedyny duży drapieżnik, który ma szansę bytować w lasach w całej Polsce, bo m.in. nie ma problemów z migracją przez tereny otwarte. Dla niedźwiedzi i rysiów takie wędrówki są o wiele trudniejsze.
Wilki od 1998 roku objęte są w Polsce ochroną. Od tego czasu drapieżniki z powodzeniem na stałe zasiedlają lasy środkowej i zachodniej Polski, gdzie zostały uprzednio wytępione. Naukowcy starają się zbadać ekologię drapieżników i dowiedzieć się, jak radzą sobie na swoich "ziemiach odzyskanych".
Więcej informacji na temat wilków można znaleźć na stronie Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" (http://www.polskiwilk.org.pl/)
PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.