Szczęśliwe orangutany z ZOO żyją dłużej

Orangutany, które czują się bardziej szczęśliwe, mają większą szansę na dłuższe życie. Te najszczęśliwsze, w porównaniu z najbardziej nieszczęśliwymi, mają realną szansę na 11 nadprogramowych lat życia - twierdzą naukowcy na łamach "Biology Letters".

Badacze z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych opracowali metodę pomiaru szczęśliwości, albo raczej oceny dobrego samopoczucia, dla trzymanych w niewoli orangutanów. Aż siedem lat poświęcili na obserwację i badania tych zwierząt, by stwierdzić, że szczęśliwsze miały większą szansę na dłuższe życie.

O udział w badaniu naukowcy poprosili oczywiście także ludzi opiekujących się trzymanymi w niewoli orangutanami. Wypełniali oni kwestionariusze na temat poszczególnych zwierząt (które świetnie znali), oceniając ich osobowość i sposób bycia i oceniając m.in., ile czasu każdy z orangutanów jest "szczęśliwy, zadowolony i radosny". Proszono ich także, by wyobrazili sobie, na ile byliby szczęśliwi, gdyby przez tydzień mieli się znaleźć w skórze konkretnego orangutana. Tak uzyskaną ocenę modelowano później w sposób podobny, jak gdy ocenia się samopoczucie ludzi - tłumaczył w rozmowie z BBC kierownik grupy, dr Alex Weiss z University of Edinburgh.

Opracowując na "skali szczęśliwości" wynik dla każdej z niemal 200 badanych małp - i porównując po kilku latach, jak się one miewają - naukowcy mogli się zorientować, jak szczęście wpływa na życie naszych bliskich kuzynów. Zauważyli wyraźny związek pomiędzy szczęściem a długością życia poszczególnych zwierząt.

"Wyniki są jasne - komentuje badacz naczelnych z University of St Andrews, prof. Richard Byrne. - Udało się ustalić, że różnica pomiędzy orangutanami ocenionymi jako bardzo szczęśliwe, a tymi, które uznano za bardzo nieszczęśliwe, przekłada się na 11 oczekiwanych, dodatkowych lat życia".

Nie da się jednak powiedzieć- zauważają naukowcy - czy, aby "jakieś subtelne oznaki, które mogą świadczyć o zdrowiu bądź chorobie nie sprawiają, że orangutan sprawia wrażenie bardziej lub mniej szczęśliwego". Czy może jest odwrotnie - że w danej małpie tkwi coś, co my, ludzie z zewnątrz - odbieramy jako oznaki szczęścia bądź smutku, a przez co dany osobnik ma większe szanse pozostać zdrowym lub zachorować.

Jednak nawet nie będąc pewnymi, czy to szczęście wydłuża życie, czy też lepsze zdrowie sprawia, że małpa wydaje się szczęśliwa, badacze sądzą, że ich wyniki pomogą poprawić długość i jakość życia orangutanów w niewoli.

"Można by wydłużyć ich życie, uważniej obserwując stan zdrowia tych, które sprawiają wrażenie nieszczęśliwych" - sugeruje Weiss. Podobne obserwacje mogłyby się sprawdzić dla orangutanów żyjących na wolności, np. w rezerwatach (gdzie znajdują schronienie zwierzęta uratowane z rąk handlarzy i myśliwych). Pomiary dobrego samopoczucia można też wykorzystać do oceny, czy dane zwierzę jest gotowe do reintrodukcji na dawne tereny.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ tot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Więcej ruchu w średnim wieku to mniejsze ryzyko alzheimera

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera