Wystarczy zwykły długopis o nieco zmodyfikowanym wkładzie, którego skład tuszu wzbogacony jest o składnik zwiększający przewodnictwo elektryczne oraz papier, drewno lub ceramika, by móc odręcznie narysować w pełni funkcjonalny, trwały, a nawet elastyczny układ elektroniczny - donosi "Advanced Materials". <br /><br />
By móc produkować szybko, tanio i łatwo układy elektroniczne naukowcy z University of Illinois (USA) opracowali nanotechnologiczny tusz długopisowy, który doskonale przewodzi prąd elektryczny.
Najważniejszym składnikiem tuszu są nanocząstki srebra odpowiedzialne za przewodnictwo elektryczne materiału. Drobinki te, których średnica mierzona jest w miliardowych częściach metra wytworzone zostały za pomocą reakcji redukcji azotanu srebra.
Proces ten prowadzony jest w obecności kwasu poliakrylowego, po to by syntetyzowane nanocząstki srebra osiągały ściśle określone wymiary (kwas poliakrylowy łączy się z powierzchnią srebra, uniemożliwiając dalsze narastanie nanocząstek tym samym, podczas reakcji zwiększa się ogólna liczba drobinek, a nie ich rozmiar). Po zakończeniu reakcji wytwarzania nanocząstek srebra, kwas poliakrylowy jest usuwany, gdyż dłużej nie jest już potrzebny.
Następnie ustalana jest lepkość tuszu poprzez dodanie w odpowiednich proporcjach do zawiesiny nanocząstek srebra hydroksyetylocelulozy. Tak przygotowany tusz wprowadzany jest do zwykłego wkładu długopisowego.
Korzystając z długopisu wyposażonego we wkład z przewodzącym tuszem, naukowcy byli w stanie narysować dowolne ścieżki elektryczne na papierze, drewnie oraz ceramice. Wytworzone w ten sposób kontakty elektryczne były elastyczne i trwałe.
Według autorów odkrycia, możliwość tworzenia na papierze układów elektronicznych, których komponenty połączone będą ścieżkami elektrycznymi narysowanymi odręcznie za pomocą zwykłego długopisu (z nanotechnologicznym tuszem) znacząco przyspieszy i obniży koszty wielu badań związanych z elastyczną elektroniką. Tego typu produkt może również znaleźć swoje zastosowanie w codziennym życiu, choćby jako ciekawa zabawka dla nieco starszego dziecka.
PAP - Nauka w Polsce
klg/ krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.