Wieloryby łapią zdobycz używając bąbelków

Humbaki (Megaptera novaeangliae) wykorzystują wypuszczane przez siebie pęcherzyki powietrza do łowienia zdobyczy - informuje pismo "Behaviour". 



Humbaki (inaczej - długopłetwce) to spore wieloryby, dorastające do 14 metrów długości. Słyną z widowiskowych zachowań - lubią na przykład wyskakiwać z wody, wystawiać z niej pionowo głowę albo uderzać o powierzchnię ogonem lub długą płetwą piersiową.

Zespół Davida Wileya z amerykańskiej National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) badał zachowanie humbaków w zatoce Maine u brzegów Kanady i USA, stosując specjalne znaczniki z przyssawkami, aby rejestrować ich ruchy w trzech wymiarach. Wieloryby te żywią się niewielkimi zwierzętami występującymi w ławicach - na przykład skorupiakami (kryl) lub śledziami.

Mając stosunkowo duże płetwy ogonowe, humbaki są zdolne do szybkich manewrów. Podczas gdy inne wieloryby chcąc się najeść szybko pływają w prostej linii z otwartą paszczą, humbaki za pomocą precyzyjnych manewrów - spiral lub podwójnych pętli - okrążają ławice skorupiaków bądź ryb i powoli wydychają powietrze, tworząc sieć drobnych pęcherzyków. Pęcherzyki tworzą barierę, która pozwala skoncentrować pokarm w określonym miejscu. Wystarczy wówczas wpłynąć tam, szeroko otwierając paszczę.

Humbaki często żerują wspólnie, a ich zachowanie porównywane jest z zachowaniami używających prostych narzędzi małp. Odnotowano regionalne różnice w sposobach zerowania humbaków z różnych regionów świata. Zdarza się także, że podkradają zdobycz, którą inny wieloryb pracowicie zgromadził wypuszczając bąbelki. 

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera