W Australii odkryto kości dinozaura, należącego do tajemniczej rodziny spinozaurów, rybożernych olbrzymów, których skamieniałości rozsiane są po wszystkich kontynentach - informuje serwis Discovery News. <br />
Budowa szczęk i kształt zębów spinozaurów, a także wysoko osadzone nozdrza sugerują, że zwierzęta te mogły polować na ryby. Ponadto, w ich zębach stwierdzono poziom izotopów tlenu charakterystyczny dla zwierząt prowadzących ziemnowodny tryb życia.
Niestety, niewiele więcej wiadomo na temat diety i trybu życia tych olbrzymów, dorastających do 17 metrów długości.
W australijskim stanie Victoria, w pobliżu miejscowości Cape Otway, paleontolodzy australijscy natknęli się na kości spinozaura. Znaleziono jedynie kręgi szyjne. Na ich podstawie udało się ogólnie zaklasyfikować znalezisko do rodziny spinozaurów.
Zdaniem badaczy dinozaur mierzył dwa-trzy metry długości i żył około 105 mln lat temu we wczesnym okresie kredowym.
Wcześniej skamieniałości spinozaurów były znane z Europy, Afryki i Ameryki Południowej. Znalezisko australijskie potwierdza, że dinozaury te były rozprzestrzenione na całym globie.
PAP - Nauka w Polsce
krx/ krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.