Stres pozytywnie wpływa na rozmnażanie ptaków

Wysoki poziom hormonów stresu sprawia, że ptaki lepiej się rozmnażają i są lepszymi rodzicami - wynika z obserwacji kanadyjskich naukowców, których wnioski zostały opublikowane w najnowszym numerze pisma &quot;Biology Letters&quot;. <br />


"Często uważa się, że wysokie stężenie glikokortykoidów lub hormonów stresu wskazuje na złą kondycję osobnika i jego mniejsze szanse na sukces godowy. Nasze badania pokazują jednak, że nadobniczki drzewne z najwyższym poziomem hormonów stresu rozmnażają się najlepiej" - mówi prowadząca badania biolog Frances Bonier z Queen's University.

Glikokortykoidy to hormony kory nadnerczy, które regulują przemianę białek, węglowodanów i tłuszczów. Zalicza się do nich kortyzol, kortykosteron i kortyzon. Ich poziom zwiększa się w sytuacjach stresowych, dzięki czemu organizm jest w stanie sprawniej dostosować się do zaistniałych warunków.

Naukowcy porównywali poziom glikokortykoidów u samic nadobniczek przed i po tym, jak w ramach eksperymentu zwiększyli lub zmniejszyli liczbę piskląt w gnieździe. U samic, którym dodano po dwa pisklęta prawie podwoił się poziom glikokortykoidów, podczas gdy u samic, których gromadka zmniejszyła się, poziom tych hormonów pozostał bez zmian.

Co więcej, ptaki z większym poziomem glikokortykoidów częściej karmiły swoje potomstwo, co sugeruje, że hormony wpływają na intensywność przejawów rodzicielskiej opiekuńczości.

Korelację pomiędzy poziomem hormonów stresu a liczbą i wagą piskląt naukowcy zaobserwowali już podczas wcześniejszych badań. Następnym krokiem ma być manipulacja poziomem hormonów, aby móc przekonać się, jak wpłynie to na zachowanie ptasich rodziców. KOC

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: ESA &amp; NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera