<p> Kamery satelity amerykańskiej agencji NASA zarejestrowały spektakularny wybuch na Słońcu, który spowodował wyrzucenie w przestrzeń kosmiczną olbrzymiej chmury naładowanych cząstek. Ma ona osiągnąć Ziemię w nocy ze środy na czwartek lub w czwartek nad ranem - poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum Meteorologiczne.</p>
Zdaniem naukowców z NASA, wybuch był bardzo widowiskowy, ale nie spowoduje on większego zagrożenia dla naszej planety.
Można spodziewać się jedynie krótkich przerw w łączności radiowej na wysokich częstotliwościach, zwłaszcza w rejonach w pobliżu obu ziemskich biegunów, oraz niewielkich zakłóceń w pracy urządzeń GPS.
W czwartek i piątek wieczorem bardziej niż zazwyczaj widoczne mogą być zorze polarne.
"Nie wydaje się, że chmura bezpośrednio zagrozi Ziemi" - powiedział Joe Kunches specjalizujący się w prognozach "kosmicznej pogody" w Narodowym Centrum Meteorologicznym.
Zdjęcia wybuchu i efektownej protuberancji wykonały kamery satelity SDO (Solar Dynamics Observatory) wprowadzonego na orbitę okołoziemską w ub. roku.
Naukowcy spodziewają się obecnie stałego wzrostu aktywności słonecznej po 11-letnim okresie spokoju. "Słońce się obudziło i staje się coraz bardziej aktywne a szczyt jego aktywności nastąpi w roku 2013" - powiedział astronom NASA Michael Hesse z Goddard Space Center. JM
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.