Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2023
PL EN
06.06.2011 aktualizacja 06.06.2011

Zero tolerancji dla kadmu

W grudniu 2011 roku wejdą w życie nowe regulacje prawne, które ograniczą możliwość użycia kadmu przy produkcji materiałów z tworzyw sztucznych, biżuterii jak również elementów stosowanych do lutowania czy spawania. Zakaz ten ma ograniczyć ekspozycję mieszkańców Unii Europejskiej na kadm, który jest niezwykle niebezpiecznym dla zdrowia pierwiastkiem chemicznym - donosi "Chemistry World". Dane określające stopień ekspozycji dorosłego mieszkańca Unii Europejskiej (UE) na kadm są alarmujące. Niemal każdy z nas, normalnie funkcjonując, nieświadomie wprowadza do organizmu dawkę kadmu, która albo przekracza lub jest bliska maksymalnej dobowej dawce, którą bez szkody dla zdrowia toleruje ludzki organizm. W szczególnych przypadkach, ilość pochłoniętego kadmu w czasie 24 godzin przekracza normę dwukrotnie.

Sprawa nie jest błaha. Kadm, gdy dostanie się do organizmu, może przyspieszać powstawanie nowotworów, niszczyć organy wewnętrzne - między innymi elementy układu pokarmowego i oddechowego. Co więcej, kadm ma także działanie mutagenne, niestety równie często niszczy również komórki nerwowe.

Ponieważ do organizmu ludzkiego kadm najszybciej może przedostać się wraz z oparami (podczas wdychania spalin produkowanych w trakcie spalania materiałów zawierających dodatek kadmu) lub przez skórę, najnowsze regulacje prawne Unii Europejskiej zabronią od grudnia 2011 roku stosowania kadmu głównie w materiałach i technologiach, które albo wymagają podgrzania lub mają bezpośredni kontakt z ludzką skórą (zdarza się, że np. w imitacji szlachetnej biżuterii nawet 45 proc. składu stopu to kadm, który łatwo może przedostać się do organizmu przez skórę).

Z tego względu już za kilka miesięcy niemal całkowicie zabronione zostanie użycie kadmu na etapie produkcji oraz sprzedaż produktów polimerowych, materiałów do lutowania, jak i spawania, czy biżuterii, zawierającej kadm. Wyjątkiem ma być przemysł budowlany, gdzie dozwolone będzie użycie plastiku zawierającego kadm (do 1000ppm), na drodze recyklingu. Mowa tutaj wyłącznie o nieciśnieniowych rurach PCV, profilach okiennych i innych tego typu elementach konstrukcyjnych. W przypadku plastikowych rur, materiał z dodatkiem kadmu (z recyklingu) będzie mógł być użyty jedynie do produkcji środkowej warstwy rur, która nie ma ani kontaktu z cieczą, ani z otoczeniem (według ekspertyz kadm nie przenika w poprzek polimerowego materiału, czyli teoretycznie nie może wydostać się ze środkowej warstwy rury PCV).

Nowe prawo nie dotyczy produktów elektronicznych, których wytwarzanie regulowane w UE jest innymi przepisami (RoHS, ang. Regulation on Hazardous Substances).

Pomysłodawcy zmian prawnych mają nadzieję, że w przyszłości kadm całkowicie zniknie z produktów powszechnego użycia, a nowo wprowadzane regulacje przyczynią się do poprawy stanu zdrowia narodów tworzących Unię Europejską. KLG

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023