Dwa leki, które sprzyjają cukrzycy

Jednoczesne przyjmowanie dwóch pospolitych leków, paroksetyny i prawastatyny, zwiększa ryzyko cukrzycy - informuje serwis "EurekAlert".



Szkodliwe działanie tej kombinacji wykazała analiza, przeprowadzona przez Nicholasa Tatonettiego i Russa Altmana za Stanford University w Kalifornii na podstawie prowadzonej przez słynną agencję FDA bazy danych Adverse Event Reporting System. Baza ta gromadzi wszelkie doniesienia o wystąpieniu niepożądanych efektów u osób leczonych w określony sposób.

Proste pytania o występowanie podwyższonego poziomu cukru po zażyciu leku nie przyniosły rezultatu, natomiast po uwzględnieniu mechanizmów wpływających na rozwój cukrzycy okazało się, że wpływają na nie paroksetyna i prawastatyna. Wówczas naukowcy ze Stanford wspólnie z kolegami z Harvard University oraz Vanderbilt University w Nashville przyjrzeli się danym dotyczącym pacjentów biorących oba leki jednocześnie. Stwierdzono, że taka kombinacja podnosiła poziom cukru we krwi.

Badania na żywionych słodką i tłustą dietą myszach potwierdziły, że kombinacja paroksetyny z prawastatyną sprzyja wzrostowi poziomu cukru we krwi, podczas gdy żaden z tych leków z osobna nie miał takiego działania.

Paroksetyna jest lekiem antydepresyjnym, natomiast prawastatyna obniża poziom cholesterolu. Na razie nie wiadomo, jaki jest dokładny mechanizm działania takiej kombinacji - inne leki z tych grup nie mają podobnego działania. Jak szacują Tatonetti i Altman, tylko w roku 2009 oba leki jednocześnie otrzymywało około 715 000 Amerykanów. Wystarczy podawać im inne środki o podobnym działaniu, by uniknąć wielu zachorowań na cukrzycę.

Eksperci mają nadzieję, że zastosowana metoda analizy pozwoli rozpoznać także inne szkodliwe połączenia leków. PMW

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Opuszki palców marszczą się zawsze tak samo

  • Fot. Adobe Stock

    Szympansy stosują prostą medycynę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera