Polujące w Morzu Północnym foki często nurkują w mętnej wodzie, co nie przeszkadza im w lokalizowaniu i tropieniu ryb. Jednak zamiast opierać się na wzroku, polegają przy tym na wrażliwych wąsach, które niemal bezbłędnie pozwalają odróżniać wodne ślady, pozostawione przez obiekty o różnych kształtach - informuje "Journal of Experimental Biology". <br /><br />
W badaniach wykorzystali fokę pospolitą o imieniu Henry. Podczas eksperymentów zasłonili foce oczy i zakryli uszy. Jednocześnie wodę niewielkiego basenu mieszali wiosłami, a po chwili pozwalali tam wpłynąć Henry'emu. Aby się przekonać, czy Henry rozróżnia wiosła nieznacznie różniące się szerokością, naukowcy fokę wytresowali. Zapoznając się z wodnymi śladami wiosła standardowego Henry wskazywał nosem w jeden punkt, a rozpoznając ślad innego wiosła - o kształcie nietypowym - wskazywał inny cel.
Naukowcy używali wioseł o różnych kształtach: foka miała rozróżniać wiosła przypominające trójkąt i cylindryczne, płaskie oraz faliście wyprofilowane. Wyłącznie na podstawie śladu w wodzie foka dostrzegała różnicę pomiędzy wiosłami płaskimi i cylindrycznymi, płaskimi i falistymi oraz między falistymi i cylindrycznymi - relacjonują badacze. Problemy sprawiały jej tylko wiosła trójkątne.
Hanke przyznaje, że trudno powiedzieć, która część wodnego śladu obiektu jest dla zwierzęcia najważniejsza, a która ma niewielkie znaczenie. Teraz chce zbadać reakcje Henry'ego na pojedyncze wodne wiry, aby się dowiedzieć, które składowe wodnego śladu "mówią" fokom o wielkości i kształcie ryby. To istotne, gdyż polujące foki muszą szacować, czy ścigana ryba nie jest zbyt mała, by opłacało się podejmować za nią gonitwę - zauważa naukowiec. ZAN
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.