Długość palców a choroba neurologiczna

Długość palców może mieć związek z ryzykiem zachorowania na stwardnienie zanikowe boczne (ALS) - informuje "Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry". 



Brytyjscy naukowcy zmierzyli długość palców 110 osób, w tym 47 ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS). W przebiegu tej choroby dochodzi do obumierania komórek nerwowych odpowiedzialnych za ruchy dowolne - neuronów ruchowych. Z czasem ALS prowadzi do porażeń i śmierci. Obecnie najbardziej znaną ofiarą choroby jest sparaliżowany brytyjski astrofizyk Stephen Hawking, autor "Krótkiej historii czasu".

Okazało się, że osoby z dłuższym czwartym palcem (palec serdeczny) są bardziej zagrożone ALS. Naukowcy uważają, że stosunek długości palca wskazującego do serdecznego ma związek z działaniem męskiego hormonu, testosteronu - podczas ciąży. Mężczyźni częściej mają dłuższe palce serdeczne, natomiast kobiety - palce wskazujące. Im wyższy poziom testosteronu, tym dłuższy palec serdeczny i tym więcej cech męskich wykazuje narodzone dziecko - niezależnie od jego prawdziwej płci.

W przypadku neuronów ruchowych, które obumierają w przebiegu ALS, testosteron jest niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania.

Badanie palców interesuje naukowców już od dawna. I tak ryzyko zwyrodnienia stawów, zwłaszcza u kobiet, jest wyższe, gdy palec wskazujący jest wyraźnie krótszy od serdecznego. Dłuższe palce serdeczne oznaczają także wyższe o około 33 proc. ryzyko rozwoju raka prostaty.

Ludzie z dłuższymi serdecznymi palcami często odnoszą sukcesy w sporcie, zwłaszcza w bieganiu i piłce nożnej. Dzieci, które mają dłuższe palce serdeczne, lepiej radzą sobie z tradycyjnie męskimi przedmiotami ścisłymi, takimi jak matematyka i fizyka. Finansiści o dłuższych palcach serdecznych zarabiają nawet sześć razy więcej niż ci, u których te palce są stosunkowo krótkie.

Kanadyjscy naukowcy z University of Alberta odkryli korelację między długością palca serdecznego a poziomem fizycznej agresji - często wysokim u najbardziej męskich osobników.

Z kolei długi palec wskazujący może być cechą dobrego mówcy (a raczej mówczyni, bo w tej dziedzinie lepsze są zwykle kobiety). U gejów częściej występuje "kobiecy" stosunek długości palców, natomiast lesbijki mają na ogół dłuższe palce serdeczne, co wskazywałoby na wyższy poziom testosteronu w okresie płodowym. PMW

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Google tworzy tłumacza języka delfinów

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera