Nowy gatunek jaszczurki - bezokiej i beznogiej - odkryto w kambodżańskiej części gór Kardamonowych. O znalezisku naukowcy informują w piśmie "Zootaxa".
Nietypowego gada znalazł Neang Thy, zoolog pracujący dla kambodżańskiego ministerstwa ochrony środowiska oraz organizacji ochrony środowiska Fauna and Flora International (FFI). Jaszczurkę, która na pierwszy rzut oka przypominała dużą dżdżownicę zauważył, kiedy obrócił leżącą na ziemi kłodę. Złapał zwierzę, chcąc mu się dokładniej przyjrzeć. Obecnie Thy i jego współpracownicy potwierdzają, że to gatunek nieznany dotąd nauce - informuje BBC.
"Z początku myślałem, że to jakiś pospolity gatunek" - wspomina Neang Thy, który płazy i gady Kambodży bada niemal od dziesięciu lat. Szybko jednak zorientował się, że z takim zwierzęciem ma do czynienia po raz pierwszy w życiu. Gatunek zyskał nazwę Dibamus dalaiensis, co oznacza ślepy jaszczur z góry Dalai - od nazwy miejsca, w którym go znaleziono.
Potwierdzenie, że zwierzę faktycznie reprezentuje nieznaną dotąd grupę, zajęło niemal rok - dodaje biolog z FFI, dr Jenny Daltry. "Trzeba się było przekopać przez naukowe opisy wszystkich innych gatunków... posprawdzać okazy z muzealnych kolekcji" - opowiada.
Choć Dibamus dalaiensis przypomina węża, jest jaszczurką, która w drodze ewolucji przystosowała się do życia pod ziemią i utraciła nogi. Dzięki temu łatwiej jest jej przeciskać się w glebie. Podziemny ruch jest możliwy dzięki skrętom i wyprężeniom ciała.
Inny znany, beznogi gatunek jaszczurek to występujące m.in. w Polsce padalce zwyczajne. Beznogie jaszczurki różnią się od węży choćby nierozdwojonym językiem, jak również tym, że większość węży posiada jedno płuco, a jaszczurki mają ich parę. ZAN
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.