Chiński grobowiec sprzed ponad 2000 lat przygotowany do otwarcia

<div class="tytul">Chińscy archeolodzy zakończyli przygotowania do otwarcia nienaruszonego starożytnego grobowca sprzed ponad 2000 lat - informuje serwis internetowy People&#39;s Daily Online. </div>

Grobowiec znajduje się na stanowisku archeologicznym na południowych przedmieściach Xi'an - stolicy prowincji Szensi w centralnej części Chin - miasta, które powstało około 3100 lat temu, było stolicą wielu panujących dynastii i jest uznawane za jedno z najważniejszych historycznie miast w Chinach.

Stanowisko w Xi'an, które zostało odkryte w 2007 r., ma powierzchnię około 61,5 tysiąca metrów kwadratowych i zawiera 14 grobowców cmentarza rodzinnego generała Zhang Anshi - dostojnika wysokiej rangi na cesarskim dworze w czasach panowania Zachodniej Dynastii Han (206 r. p.n.e. - 9 r. n.e.), który zmarł w ok. 62 r. p.n.e.

Jak poinformował Ding Yan z Instytutu Archeologii Szensi, kierujący pracami wykopaliskowymi przy grobowcu, przez ostatnie trzy lata naukowcy zbadali teren o powierzchni 40 tysięcy metrów kwadratowych i odsłonili 13 pozostałych rodzinnych grobowców na starożytnym cmentarzysku.

Mimo tego, że wszystkie z nich zostały w przeszłości otwarte i obrabowane, archeolodzy zdołali odnaleźć ponad 2000 artefaktów, w tym przedmioty z brązu, złota i srebra, także naczynia z jadeitu oraz ceramiczne figurki.

Ostatni z grobowców, należący prawdopodobnie do pasierbicy generała Zhang Anshi, został odkryty w stanie nienaruszonym.

Podczas przygotowań do otwarcia grobowca archeolodzy wykonali w jego ścianie niewielki otwór, przez który wprowadzono specjalistyczny sprzęt optyczny dla zbadania struktury wnętrza grobowca przed jego otwarciem oraz wykonano zdjęcia znajdujących się w nim przedmiotów.

Według Ding Yana, taka procedura umożliwia właściwe przygotowanie do konserwacji reliktów starożytności, które zostaną wydobyte z grobowca.

Po raz pierwszy na stanowisku archeologicznym w Chinach zbadano skład powietrza wewnątrz grobowca przed jego otwarciem. Eksperci z Instytutu Środowiska Naturalnego Chińskiej Akademii Nauk pobrali próbki powietrza z grobowca i ustalili jego skład.

Jak poinformował Cao Junji z Instytutu Środowiska Naturalnego, zawartość tlenu wynosiła około 19 proc. - 2 proc. mniej niż w czystym powietrzu, a zawartość dwutlenku węgla i metanu była odpowiednio 10-krotnie i 1000-krotnie większa.

Archeolodzy czekają z otwarciem komory grobowca na sprzyjające warunki atmosferyczne. JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera