Gen powiązany z autyzmem wpływa na spożycie alkoholu

Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował kolejny gen, od którego zależy spożycie alkoholu i skłonność do uzależnienia - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". 

Badania, w których uczestniczyło ponad 47 tys. osób wykazały, że posiadacze rzadszej wersji genu AUTS2 piją średnio o 5 proc. mniej alkoholu niż osoby posiadające wersję bardziej popularną.

Gen AUTS2 był wcześniej podejrzewany o wywoływanie zaburzeń autystycznych i ADHD, jednak jego znaczenie nie zostało dotychczas jasno ustalone.

"Oczywiste jest, że wiele czynników wpływa na ilość wypijanego alkoholu, jednak wiadomo, że geny odgrywają istotną rolę. W przypadku tego konkretnego genu różnica jest niewielka, ale odkrycie to otwiera nowe obszary badań" - mówi Paul Elliott z Imperial College London.

Jak podkreśla dr Danielle M. Dick z Virginia Commonwealth University School of Medicine, genów odpowiedzialnych za uzależnienie od alkoholu jest wiele. Każdy z osobna ma stosunkowo niewielki wpływ, jednak wszystkie razem w poważnym stopniu przyczyniają się do rozwoju problemów alkoholowych u poszczególnych osób.

Naukowcy mają nadzieję, że lepsze zrozumienie działania genów w połączeniu z czynnikami środowiskowymi pozwoli w przyszłości identyfikować najbardziej podatne osoby, a także opracować skuteczniejsze metody leczenia i zapobiegania alkoholizmowi.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia nadużywanie alkoholu powoduje na świecie 2,5 mln zgonów rocznie. Alkohol jest trzecim najważniejszym czynnikiem ryzyka zaburzeń neuropsychiatrycznych, a także chorób serca, marskości wątroby i różnych rodzajów nowotworów. KOC

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szwecja/ Archeolog: 170-letni szampan z odkrytego przez Polaków żaglowca ma słodki smak z nutą starego strychu

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Uznawany za zagrożony gatunek ibis grzywiasty pojawił się w jednym z miast

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera