Spadku nastroju po seksie doświadcza jedna trzecia kobiet

Jedna trzecia kobiet ma zaburzenia nastroju tuż po odbyciu stosunku płciowego, nawet gdy był on satysfakcjonujący - wynika z australijskich badań, o których informuje pismo "International Journal of Sexual Health". 

Naukowcy z Queensland University of Technology w Brisbane doszli do takich wniosków po przebadaniu ponad 200 młodych kobiet. Okazało się, że niemal 33 proc. z nich w jakimś momencie swojego życia doświadczyło po odbyciu stosunku seksualnego zaburzeń nastroju, takich jak melancholia, niepokój, rozdrażnienie, nerwowość i płaczliwość.

"Ale jeszcze bardziej zaskakujący był fakt, że 10 proc. przyznało się do tego, iż odczuwa je regularnie, co jakiś czas lub niemal za każdym razem" - komentuje prowadzący badania prof. Robert Schweitzer.

Jak przypomina specjalista, normalnie, tuż po udanym stosunku płciowym ludzi ogrania dobre samopoczucie oraz odprężenie psychicznie i fizycznie. Jednak niektóre osoby doświadczają wówczas negatywnych uczuć, co jest określane jako dysforia postkoitalna.

Co ciekawe, często występuje ona niezależnie od tego, czy seks był satysfakcjonujący, czy też nie. Kobiety, które odczuwają takie napięcie po współżyciu, wielokrotnie przyznają też, że nie jest ono związane z brakiem uczuć między nimi a partnerem.

Na razie naukowcy nie potrafią wyjaśnić przyczyn tych zaburzeń. "Badania dotyczące rozpowszechnienia i przyczyn dysforii postkoitalnej praktycznie nie są prowadzone, chociaż w sieci można się przekonać, że istnieje spore zapotrzebowanie na informacje o tym problemie" - mówi prof. Schweitzer.

Jak wyjaśnia badacz, dotychczas sądzono, że problem zaburzeń nastroju po seksie może dotyczyć kobiet, które w dzieciństwie doznały przemocy seksualnej. Dlatego późniejsze kontakty intymne kojarzą im się z doznaną traumą i towarzyszy im wstyd, poczucie winy, kary oraz straty. "Te skojarzenia prowadzą następnie do problemów seksualnych i unikania seksu" - mówi prof. Schweitzer.

W swoich badaniach zaobserwował on jednak, że związek między doświadczeniem przemocy seksualnej w wieku dziecięcym a dysforią po stosunku był ograniczony. Również stres natury psychicznej nie tłumaczył w pełni występowania tego zjawiska.

Zdaniem prof. Schweitzera, sugeruje to, że większą rolę w rozwoju zaburzeń nastroju po współżyciu seksualnym mogą odgrywać inne czynniki, takie jak predyspozycje biologiczne.

W przyszłości badacz chce przeanalizować emocjonalny profil kobiet, które mają ten problem - np. czy są delikatne, czy raczej silne, jakie mają poczucie własnej wartości, etc. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz/kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: śmiertelność z powodu niewydolności serca większa w naszej części Europy

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera