Nosacz (Nasalis larvatus) to jedyna małpa, która przeżuwa pokarm jak krowa - informuje "New Scientist".
Nosacz, zwany też nosaczem sundajskim, to gatunek małpy z rodziny makakowatych, zamieszkujący bagna, namorzyny i lasy Borneo. Wyróżnia się charakterystycznym wielkim nosem, w przypadku samców prawdopodobnie mającym imponować samicom i ułatwiać wydawanie donośnych dźwięków. Bywa też kłopotliwy - ulubioną rozrywką małpiej młodzieży jest bowiem ciągnięcie za nos kopulującego właśnie samca.
Nosacze mają także wielkie brzuchy, niezbędne do trawienia owoców i liści. Zespół Ikki Matsudy z Uniwersytetu Kioto zorganizował w ostatnich latach dwie wyprawy do siedlisk nosaczy na Borneo. Wtedy właśnie naukowcy zaobserwowali, że małpy potrafią cofać pokarm z żołądka i przeżuwać. Takie zachowanie występowało u obu płci, niezależnie od wieku.
Prawdopodobnie dzięki przeżuwaniu małpy mogą się pozbyć większych fragmentów pokarmu, co pozwala im zjeść go więcej. Duże małpy często muszą się ograniczać do spożywania pokarmu gorszej jakości, bo młode liście są na cienkich gałązkach, do których nie mają dostępu ze względu na swoją masę. PMW
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.