Wręczono nagrody laureatom olimpiady z wiedzy o podboju kosmosu

<strong>Dyplomy i nagrody laureatom olimpiady z wiedzy o podboju kosmosu wręczono 28 marca w Technikum Lotniczym im. Bohaterów Narwiku.</strong> Olimpiadę zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos. <br /><br />

Pod koniec 2010 roku warszawskie Technikum nr 9 Lotnicze, przy Zespole Szkół im. Bohaterów Narwiku, nawiązało współpracę z moskiewskim Technikum Oprzyrządowania Kosmicznego przy rosyjskim Uniwersytecie Handlowo-Ekonomicznym. W marcu tego roku, równolegle w Moskwie i w Warszawie, wśród uczniów tych szkół odbyła się olimpiada z wiedzy o podboju kosmosu.

Pierwsze miejsce w polskiej olimpiadzie zajęła drużyna złożona z trzech uczniów Technikum im. Bohaterów Narwiku: Roberta Krzymińskiego, Damiana Wietraka i Michała Bogońskiego, którzy otrzymali 56 punktów.

Drugie miejsce zajęła grupa, która otrzymała 54 punkty: Mateusz Luter, Marcin Morytko, Maciej Pruchniak. Laureaci trzeciego miejsca: Adam Kobyliński, Krzysztof Wojtaszewski i Marcin Wiącek otrzymali 48 punktów.

Za pomocą telemostu Warszawa-Moskwa można było również na żywo oglądać wręczenie nagród uczniom w Rosji.

"50 lat temu został ustanowiony swoisty nowy rekord: człowiek przekroczył granicę uznawaną za nieprzekraczalną: wyleciał w kosmos" - mówił zastępca prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński. "Życzę wam, abyście zdobywając wiedzę mogli kiedyś uczynić to, co dziś wydaje się nieprzekraczalne" - mówił, zwracając się do uczniów, Paszyński.

12 kwietnia minie 50. rocznica pierwszego lotu człowieka w kosmos. Rosjanin Jurij Gagarin poleciał w kosmos 12 kwietnia 1961 roku. Pierwszy lot trwał 108 minut, statek kosmiczny raz okrążył Ziemię. Gagarin wystartował z kompleksu startowego numer 1 w Bajkonurze o godz. 06.07 czasu Greenwich. Statek wyposażony był w przekaźniki radiowe i telewizyjne, które umożliwiały stałe kontrolowanie stanu zdrowia kosmonauty.

Człowiek, który zapisał się w historii jako pierwszy człowiek w kosmosie, urodził się 9 marca 1934 r. w obwodzie smoleńskim - we wsi Kłuszyno koło miasta Gżatsk. W latach 50. ukończył szkołę lotniczą w Orenburgu oraz Akademię Techniczną Lotnictwa w Moskwie. Pierwszy samodzielny lot odbył w 1955 r. W 1960 r. Gagarin został jednym z 20 pilotów, którzy rozpoczęli przygotowania do lotów w kosmos. Treningi odbywały się w tajemnicy, a grupa kandydatów na kosmonautów została z czasem zmniejszona do sześciu osób. 7 kwietnia 1961 podjęto decyzję, że Gagarin poleci w przestrzeń kosmiczną. Według oficjalnych informacji rządu radzieckiego, Gagarin zginął 27 marca 1968 w katastrofie samolotu treningowego MiG-15. Pochowano go w Moskwie, pod murem Kremla. AGZ

PAP - Nauka w Polsce

mlu/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort rozwoju przygotował projekt ustawy regulującej zasady działalności kosmicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Politechnika Rzeszowska będzie transmitować połączenie z ISS podczas misji IGNIS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera