Historia i kultura

Zmarł prof. Lech Leciejewicz

<strong>23 marca w wieku 80 lat zmarł prof. Lech Leciejewicz, wybitny polski archeolog i mediewista</strong>. Był m.in. laureatem Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w 2002 roku, odznaczenia &quot;LUX ET LAUS&quot;. Przez większość życia, do 2001 roku, pracował w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN we Wrocławiu (obecnie Instytut Archeologii i Etnologii PAN).

Jego zainteresowania badawcze wiązały się z mediewistyką. Osiągnął na tym polu znaczne sukcesy. Naukowiec łączył w swojej pracy metody historyka i archeologa. Brał udział w badaniach nad początkami Słowiańszczyzny, zajmował się zagadaniem pochodzenia Słowian i genezą wczesnośredniowiecznych państw w Europie Środkowej i Skandynawii.

Opublikował kilkaset prac z zakresu dziejów kultury średniowiecznej Polski i Europy, w tym cenione opracowania: "Normanowie", "Słowianie Zachodni. Z dziejów tworzenia się średniowiecznej Europy", "Nowa postać świata. Narodziny średniowiecznej cywilizacji europejskiej", "Kołobrzeg: średniowieczne miasto nad Bałtykiem".

Prowadził również wykopaliska. Badania archeologiczne cmentarzyska w Birce przyniosły mu ogólnoeuropejski rozgłos. Natomiast liczne prace dotyczące wczesnośredniowiecznego osadnictwa na terenie Polski stanowią podstawę dzisiejszej wiedzy na tym polu.

Jego współpracownicy podkreślają, że pomimo ogromnego dorobku naukowego, licznych nagród i wyróżnień, profesor Leciejewicz zawsze był człowiekiem skromnym i wiernym zasadom w życiu prywatnym i zawodowym.

Prof. Lech Leciejewicz urodził się w 1931 roku Poznaniu, gdzie ukończył studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Doktoryzował się w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN w 1958 r. Był uczniem pioniera nowoczesnej polskiej archeologii prof. Józefa Kostrzewskiego. W 1979 r. został profesorem zwyczajnym. Był członkiem Komitetów Naukowych PAN: Słowianoznawstwa, Nauk Historycznych, Nauk Pra- i Protohistorycznych i Polskiej Akademii Umiejętności. Wykładał również na Uniwersytecie Wrocławskim. SZZ

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Cytadela w Starej Dongoli z zaznaczeniem lokalizacji domostw  omówionych w  artykule (opracowanie: Adrian Chlebowski). Źródło: African Archaeological Review

    Co jadano w Starej Dongoli? Sorgo, pszenica i jęczmień podstawowymi składnikami lokalnej diety

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera