Kolejna mutacja genetyczna ma związek z autyzmem

Naukowcy potwierdzili, że białko kodowane przez gen SHANK3 zakłóca komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu, co może być przyczyną zaburzeń autystycznych - informuje pismo "Nature". 



Zespół badaczy z Duke University w Stanach Zjednoczonych prowadził obserwacje wśród myszy, u których wcześniej zmodyfikowano gen kontrolujący produkcję białka. Okazało się wówczas, że gryzonie zaczęły przejawiać objawy autyzmu - unikały kontaktu z innymi myszami i wykonywały powtarzające się ruchy.

Gdy naukowcy przyjrzeli się mózgom gryzoni, zauważyli defekty związane z połączeniami pomiędzy korą mózgową a prążkowiem (część kresomózgowia), które determinują zachowania i interakcje społeczne.

Jak podkreśla autor badań dr Guoping Feng, wiedza ta "może doprowadzić do opracowania nowych strategii i celów związanych z rozwojem terapii".

Choć mutacja ta dotyczy prawdopodobnie jedynie niewielkiego odsetka osób cierpiących na autyzm, dr Feng podejrzewa, że wiele przypadków może być związanych z mutacjami w obrębie innych białek kontrolujących funkcje synaptyczne. Daje to nadzieję, że w przyszłości możliwe będzie przywrócenie prawidłowego działania połączeń nerwowych bez względu na to, która mutacja przyczyniła się do defektu.

Inni eksperci podkreślają jednak, że choć zidentyfikowano już wiele genów związanych z autyzmem, wciąż nie jest jasne, w jaki dokładnie sposób współgrają ze sobą czynniki genetyczne, biochemiczne i środowiskowe. U każdego pacjenta obecna jest jedna lub kilka mutacji, dlatego trudno będzie stworzyć uniwersalny lek.

"Mózg człowieka jest o wiele bardziej skomplikowany niż mózgi innych ssaków. Uważa się, że za rozwój zaburzeń autystycznych odpowiada szereg różnych czynników" - zauważa Carol Povey z National Autistic Society. KOC

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szympansy stosują prostą medycynę

  • Fot. Adobe Stock

    Siedzący tryb życia sprzyja chorobie Alzheimera

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera