Wstępna analiza próbek pobranych z powierzchni planetoidy Itokawa wskazuje na to, że jej skład chemiczny przypomina skład meteorytów kamiennych spadających na powierzchnię Ziemi - poinformowano na konferencji Lunar and Planetary Science w Huston.
Hayabusa to misja Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA), która zakończyła się ogromnym sukcesem w postaci dostarczenia na Ziemię próbek pobranych z powierzchni planetoidy Itokawa. Materii kosmicznej pobranej z planetoidy nie udało się pobrać i dostarczyć na Ziemię znacznie większym agencjom takim jak NASA czy ESA.
W pojemniku dostarczonym przez sondę naukowcy znaleźli aż 1500 ziaren, z których znaczna większość pochodziła z powierzchni planetoidy. W większości były one bardzo małe, bo ich średnica nie przekraczała 10 mikronów. Kilka miało jednak rozmiar na poziomie 100 mikronów, a więc były szerokości ludzkiego włosa.
Próbki nie pokazują obecności żadnych molekuł organicznych. Ich skład chemiczny przypomina skład meteorytów kamiennych, które spadły na powierzchnię Ziemi. Wiek materiału ocenia się na 4,6 miliarda lat. Wtedy właśnie powstała Itokawa, tworząc się jako zlepek kilku mniejszych ciał.
Sonda Hayabusa, wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w maju 2003 r., w drugiej połowie 2005 r. dwukrotnie lądowała na Itokawie. Potem w grudniu stracono komunikację z sondą, ale została odzyskana w marcu 2006 r. W czerwcu 2010 roku, wchodząc w atmosferę Ziemi, Hayabusa widowiskowo spłonęła, lecz kluczowy jej element - kapsuła z próbkami - bezpiecznie wylądowała na australijskim poligonie Woomera, około 485 km na północny zachód od Adelajdy, stolicy stanu Australia Południowa. AOL
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.