Sonda kosmiczna MESSENGER weszła na orbitę wokół Merkurego

W piątek, około godz. 2 w nocy polskiego czasu, amerykańska sonda kosmiczna MESSENGER weszła na orbitę wokół Merkurego - najbliższej Słońcu planety Układu Słonecznego. Dokonała tego jako pierwsza w historii lotów kosmicznych. <br />


Główny silnik sondy został uruchomiony na około 15 minut, spowalniając jej prędkość i umożliwiając wejście na planowaną orbitę wokół planety. O godz. 2.10 centrum kontroli lotu otrzymało sygnał radiometryczny potwierdzający właściwy przebieg operacji, a o godz. 2.45 sonda odwróciła się w kierunku Ziemi i rozpoczęła transmisję danych.

Przez najbliższe kilka tygodni inżynierowie i naukowcy NASA będą sprawdzać działanie wszystkich systemów sondy. 23 marca zostaną włączone instrumenty naukowe i również przejdą testy, po czym 4 kwietnia ma się rozpocząć naukowa faza misji.

MESSENGER to pierwsza sonda w historii, która znalazła się na orbicie wokół Merkurego. Wystartowała z Ziemi 3 sierpnia 2004 r. W czasie drogi do najbardziej wewnętrznej planety Układu Słonecznego minęła Ziemię (w 2005 r.) i dwukrotnie Wenus (2006 i 2007 r.). Następnie, zanim weszła na orbitę, trzykrotnie przeleciała koło Merkurego (dwa razy w 2008 r. i raz w 2009 r.). CZA

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.01.2024  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard odpiera ataki federalne broniąc swojej niezależności

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: kontakt z reklamami niezdrowej żywności zwiększa dzienne spożycie kalorii u dzieci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera