Rozpoczął się II semestr spotkań Matematyka dla ciekawych świata

<strong>5 marca wykładem Michała Łyczka z Laboratorium Analizy Wizualnej ICM UW zainaugurowano po zimowej przerwie cykl dwutygodniowych spotkań &quot;Matematyka dla ciekawych świata&quot;. </strong>Zajęcia dla zainteresowanych matematyką licealistów organizuje Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Cykl rozpoczął się w październiku 2010 roku wykładami i ćwiczeniami z zakresu całek i pochodnych. Drugi semestr złożony z czterech spotkań poświęcony jest podstawom technik przetwarzania obrazów.

Michał Łyczek przypomniał o dwóch elementarnych pojęciach, które mają zastosowanie w analizie obrazów - pojęciu funkcji (jednoznaczne przyporządkowanie elementu jednego zbioru elementowi drugiego zbioru) oraz rozszerzeniu funkcji czyli w uproszczeniu - poszerzeniu zbioru o nowe elementy. Podczas analizy obrazu, na przykład czarno-białego, stosuje się siatkę (macierz, matrycę) złożoną z 256 odcieni szarości, a każdemu jej oczku (jednemu z odcieni) przypisuje się odpowiednią parę liczb (na przykład biały w lewym górnym rogu to 0,0).

Podczas wykładu naukowiec pokazał zastosowania rozszerzenia funkcji, w celu obejścia nieciągłości pomiędzy poszczególnymi oczkami siatki. Zaprezentował także metodę poszukiwania prostokąta w obrazie wypełnionym różnymi figurami, drogą liniowania obrazu. Lokalizacja prostokąta to rejestracja przecięć linii siatki z jego bokami lub wierzchołkami.

Podczas ćwiczeń oraz zajęć w pracowni komputerowej uczniowie rozwiązywali proste zadania związane z tematem wykładu. Zapoznali się także m.in. z wykorzystywaną w analizie obrazu metodą interpolacji Lagrange'a, czyli metodą przybliżania funkcji wielomianem.

Do końca roku szkolnego pozostały jeszcze trzy spotkania "Matematyki dla ciekawych świata" - 26 marca, 2 kwietnia i 16 kwietnia. Szczegóły na stronie: www.licealisci.icm.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: dzięki implantom ślimakowym możemy przywrócić słuch całkowicie głuchym dzieciom

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze sprawdzili, ile mikroplastiku jedzą ptaki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera