W Japonii odnaleziono najstarszą figurkę haniwa z terakoty

Archeolodzy odnaleźli w grobowcu z IV wieku na wyspie Honsiu najstarszą w Japonii figurkę &quot;haniwa&quot; z terakoty o ludzkim kształcie - informuje serwis internetowy Japan Times. <br /><br />

Odkrycia dokonano podczas badań w grobowcu Chihara Ohaka z drugiej połowy IV wieku w mieście Sakurai, położonym na terenie prefektury Nara w regionie Kinki w środkowo-zachodniej części wyspy.

Figurki haniwa z gliny i terakoty były w Japonii ustawiane wokół kurhanów i grobowców lub na ich powierzchni w okresie Kofun (250-538 r. n.e.).

Figurka odkryta w Sakurai, przedstawiająca ludzką postać trzymającą tarczę, została odnaleziona w częściach, a po rekonstrukcji jej wymiary wynoszą 67 centymetrów wysokości i 50 centymetrów szerokości.

Dotychczas najstarszą odnalezioną w Japonii człekokształtną figurką haniwa był artefakt pochodzący z pierwszej połowy V wieku, natomiast znalezisko z Sakurai jest kilkadziesiąt lat starsze. JOT

PAP - Nauka w Polsce

 tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera