Udaremniono próbę kradzieży posągu Ramzesa II w Egipcie

Archeolodzy udaremnili próbę kradzieży wielkiego posągu faraona Ramzesa II ze starożytnego kamieniołomu w Egipcie - donosi serwis internetowy Ahram Online. <br /><br />

Grupa szabrowników z ciężkim sprzętem przedostała się na teren starożytnego kamieniołomu czerwonego granitu (sjenitu) w pobliżu Asuanu w południowym Egipcie i próbowała podnieść leżący tam posąg faraona Ramzesa II.

Pracownicy ochrony obiektu zawiadomili archeologów i wspólnie, dużą grupą ludzi, pojechali natychmiast na miejsce i przyłapali przestępców na gorącym uczynku.

Według dra Zahi Hawassa, ministra ds. starożytności Egiptu, posąg Ramzesa II leżący w piasku w kamieniołomie koło Asuanu ma 6 metrów długości, 1,75 metra szerokości i przedstawia władcę z XIX Dynastii, panującego w latach ok. 1279-1213 p.n.e., w postaci Ozyrysa - w mitologii egipskiej boga śmierci i odrodzonego życia.

Posąg został wykuty w czerwonym granicie i z nieznanych przyczyn pozostawiony na miejscu pracy starożytnych rzeźbiarzy.

Według Mohameda El-Beyali, dyrektora Urzędu Starożytności Asuanu i Nubii, leżący w piasku posąg Ramzesa II jest w bardzo dobrym stanie. Stanowi on jeden z punktów orientacyjnych na obszarze kamieniołomu koło Asuanu.

Na stanowisku znajdują się również rozmaite nieukończone artefakty, które pozwalają bliżej poznać sposób wydobycia surowca oraz metody obróbki kamieniarskiej, stosowane przez starożytnych Egicjan.

Kamieniołom koło Asuanu był źródłem pozyskiwania czerwonego granitu głównie do budowy świątyń oraz wykuwania kolosalnych posągów. JOT

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera