Szkielet olbrzymiego niedźwiedzia z Ameryki Południowej przebadali naukowcy z Argentyny i Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu można było ustalić rozmiary i wagę zwierzęcia - informuje serwis National Geographic. <br /><br />
Niedźwiedź południowoamerykański żył 2 mln-500 tys. lat temu. Był prawdopodobnie najgroźniejszym mięsożercą na obszarze swego występowania.
Szkielet odkryto jeszcze w 1935 r. w Argentynie. Teraz został ponownie przebadany przez naukowców argentyńskich i amerykańskich.
Dzięki pomiarowi kości ramieniowej, zespół mógł ustalić rozmiar reszty ciała. Naukowcy odkryli, że szkielet należał do samca, który w trakcie swojego życia odniósł kilka poważnych ran.
Co ciekawe, w toku ewolucji u niedźwiedzi z Ameryki Południowej zmniejszyła się wielkość ciała. Z kolei u ich kuzynów w Ameryce Północnej wystąpiło odwrotne zjawisko.
Zdaniem naukowców, w Ameryce Południowej możliwą przyczyną tego procesu był brak konkurencji ze strony innych drapieżników oraz stopniowe przechodzenie na wszystkożerność.
Z kolei w Ameryce Północnej groźnymi konkurentami niedźwiedzi były smilodonty (tygrysy szablozębne), dlatego większa masa ciała miała duże znaczenie. Ponadto, do diety mięsożernej w Ameryce Północnej mogło zachęcać rozprzestrzenienie się tzw. megafauny - wielkich leniwców, mamutów, wielbłądów.
"Mieliśmy tu prawdziwą Afrykę - mówi jeden z badaczy, Blaine Schubert z East Tennessee State University. - I wszystko znikło".
Artykuł z wynikami badań opublikowano na łamach "Journal of Paleontology". KRX
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.