Wrodzony magnetyzm morskich żółwi

Żółwie morskie orientują się w oceanie dzięki bardziej złożonemu zmysłowi magnetycznemu niż dotychczas sądzono - informuje serwis &quot;BBC News&quot;. <br /><br />

Żółw karetta (Caretta Caretta) potrafi przepłynąć tysiące kilometrów i trafić do celu, choć w toni wodnej nie ma widocznych znaków orientacyjnych.

Już wcześniej ustalono, że żółwie potrafią określić szerokość geograficzną (położenie na osi północ-południe). Teraz zespół Nathana Pulmana z University of North Carolina ustalił, że żółw karetta potrafi oznaczyć także długość geograficzną (pozycje na osi wschód -zachód. W tym celu wykorzystuje siłę i kąt ziemskiego pola magnetycznego.

Ludziom opracowanie metod określania długości geograficznej podczas dalekich podróży zabrało setki lat. Dla żółwi to zachowanie instynktowne - potrafią nawigować zaraz po wykluciu się z jaja i przyjmują właściwy kurs.

Podczas badań naukowcy umieszczali żółwie w okrągłych basenach z wodą i obserwowali je za pomocą elektronicznego systemu śledzącego oraz poddali działaniu zmieniających się pól magnetycznych.

Zdaniem naukowców odtworzenie żółwiego systemu nawigacyjnego w wersji elektronicznej mogłoby się przydać w razie awarii lub czasowej niedostępności satelitarnego systemu GPS. PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Uznawany za zagrożony gatunek ibis grzywiasty pojawił się w jednym z miast

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja potrzebuje kompasu moralnego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera