NASA pokazała zdjęcia krateru z jądra komety Tempel 1

Zdjęcia fragmentu jądra komety Tempel 1. Po lewej z sondy Deep Impact (2005 r.), po prawej ze Stardust-NExT (2011 r.). Strzałkami oznaczono krater utworzony przez sondę Deep Impact. Źródło: NASA/JPL-Caltech/University of Maryland/Cornell.
Zdjęcia fragmentu jądra komety Tempel 1. Po lewej z sondy Deep Impact (2005 r.), po prawej ze Stardust-NExT (2011 r.). Strzałkami oznaczono krater utworzony przez sondę Deep Impact. Źródło: NASA/JPL-Caltech/University of Maryland/Cornell.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA pokazała zdjęcia komety Tempel 1 wykonane przez sondę Stadust-NExT podczas przelotu koło jądra komety 15 lutego. Widać na nich m.in. krater wytworzony uderzeniem "pocisku" wysłanego przez sondę Deep Impact w 2005 roku.

Amerykańska agencja Kosmiczna NASA pokazała zdjęcia komety Tempel 1 wykonane przez sondę Stadust-NExT podczas przelotu koło jądra komety 15 lutego. Widać na nich m.in. krater wytworzony uderzeniem "pocisku" wysłanego przez sondę Deep Impact w 2005 roku.

Najbliżej jądra komety Tempel 1 - 178 km - sonda Stardust-NExT znalazła się we wtorek, około godz. 5.40 polskiego czasu.

Podczas zbliżenia sonda wykonała 72 zdjęcia komety oraz zebrała 468 kilobajtów danych na temat pyłu w komie, czyli chmurze otaczającej kometę. Celem misji było zbadanie zmian jakie nastąpiły w komecie od czasu jej odwiedzin przez inną sondę (Deep Impact w 2005 roku).

W 2005 roku sonda Deep Impact wysłała impaktor, który uderzył w jądro komety. Na zdjęciach wykonanych przez sondę Stardust-NExT widać krater powstały w wyniku tego uderzenia.

"Widzimy krater z niewielkimi pagórkami w środku. Wygląda na to, że część wyrzuconego materiału powróciła na dół" - ocenił Pete Schultz z Brown University.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fotodetektor naśladuje pustynną mrówkę

  • Fot. Adobe Stock

    Terapia genowa może „naprawić” łożysko i ocalić ciążę - na razie u świnki morskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera