Mutacja w genie kodującym białko odpowiedzialne za unieszkodliwiający bakterie "wybuch tlenowy" charakterystyczny dla makrofagów zwiększa podatność ludzi na infekcje wywołane nawet przez mało groźne bakterie - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Immunology". <br /><br />
Wybuch tlenowy, nazywany również wybuchem oddechowym to termin określający ciąg reakcji chemicznych, które powodują masowe uwolnienie cząsteczek o nazwie reaktywne formy tlenu i niszczą zagrażające organizmowi patogeny (bakterie, wirusy). Proces ten jest charakterystyczny dla komórek układu odpornościowego - przede wszystkim makrofagów.
Jean-Laurent Casanova wraz z kolegami z The Rockefeller University w Nowym Jorku wyodrębnił wśród swoich pacjentów dwie grupy osób o zwiększonej podatności na zachorowanie na gruźlicę po otrzymaniu powszechnie stosowanej szczepionki przeciwko tej chorobie.
Po szczegółowych analizach i badaniach okazało się, że podatność na zachorowanie na gruźlicę u pacjentów była związana z mutacją w genie kontrolującym wybuch tlenowy makrofagów po zetknięciu się tych komórek z prątkami gruźlicy obecnymi w szczepionce przeciwko gruźlicy.
Jak podkreślają naukowcy, wyniki ich badań dowodzą, że wybuch tlenowy makrofagów jest kluczowym mechanizmem zabezpieczającym ludzi przez gruźlicą. KDO
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.