Zaburzenia w działaniu makrofagów zwiększają podatność na gruźlicę

Mutacja w genie kodującym białko odpowiedzialne za unieszkodliwiający bakterie &quot;wybuch tlenowy&quot; charakterystyczny dla makrofagów zwiększa podatność ludzi na infekcje wywołane nawet przez mało groźne bakterie - informują naukowcy z USA na łamach pisma &quot;Nature Immunology&quot;. <br /><br />

Jak wykazali autorzy pracy mutacja ta powoduje również zwiększoną podatność na zachorowanie na gruźlicę.

Wybuch tlenowy, nazywany również wybuchem oddechowym to termin określający ciąg reakcji chemicznych, które powodują masowe uwolnienie cząsteczek o nazwie reaktywne formy tlenu i niszczą zagrażające organizmowi patogeny (bakterie, wirusy). Proces ten jest charakterystyczny dla komórek układu odpornościowego - przede wszystkim makrofagów.

Jean-Laurent Casanova wraz z kolegami z The Rockefeller University w Nowym Jorku wyodrębnił wśród swoich pacjentów dwie grupy osób o zwiększonej podatności na zachorowanie na gruźlicę po otrzymaniu powszechnie stosowanej szczepionki przeciwko tej chorobie.

Po szczegółowych analizach i badaniach okazało się, że podatność na zachorowanie na gruźlicę u pacjentów była związana z mutacją w genie kontrolującym wybuch tlenowy makrofagów po zetknięciu się tych komórek z prątkami gruźlicy obecnymi w szczepionce przeciwko gruźlicy.

Jak podkreślają naukowcy, wyniki ich badań dowodzą, że wybuch tlenowy makrofagów jest kluczowym mechanizmem zabezpieczającym ludzi przez gruźlicą. KDO

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera