Odkryto kolejne rewelacyjne właściwości nanorurek węglowych, których powierzchnia została odpowiednio zmodyfikowana. Okazuje się, że węglowy nanomateriał zabezpiecza mózg przed negatywnymi skutkami niebezpiecznej choroby, jaką jest udar mózgu - informuje "Nature Nanotechnology". <br /><br />
Badania nad możliwością użycia nanorurek węglowych do przeciwdziałania skutkom udaru mózgu prowadzone były przez międzynarodowy zespół naukowców łączących badaczy z Korei oraz Stanów Zjednoczonych (USA).
Zespół, którego prace koordynował profesor Sung Su Kim z Chung Ang University zmodyfikował powierzchniowo - za pomocą plazmy wodorowej i azotowej- dostępne handlowo pojedynczościenne nanorurki węglowe, zawierające sterczące na zewnątrz grupy karboksylowe. W efekcie powstał nanomateriał, o powierzchni bogatej w grupy aminowe. Nanorurki węglowe to zwinięte w rulon płaszczyzny utworzone z atomów węgla.
W dalszym etapie badań, naukowcy wprowadzili nanorurki węglowe, do tkanki mózgowej szczurów laboratoryjnych, u których po niedługim czasie sztucznie wywołano udar niedokrwienny mózgu. Następnie analizowano zmiany zachowania zwierząt poddanych nanorurkowej terapii oraz grupy kontrolnej, u której również wywołano udar mózgu, wcześniej nie podając jednak nanorurek. Okazało się że zwierzęta poddane eksperymentalnej nanoterapii, po przebytym udarze mózgu, znacznie lepiej wykonywały ćwiczenia ruchowe, w porównaniu do grupy kontrolnej. Wyniki te potwierdzone zostały analizą mikroskopową tkanki mózgowej, która wykazała znacznie mniejsze zniszczenia po zastosowaniu nanorurek węglowych.
Według autorów odkrycia nie jest obecnie znany dokładny mechanizm osłonowego działania nanorurek węglowych na mózg. Naukowcy wysnuli jedynie teorię, że za dobroczynne działanie nanorurek węglowych odpowiada ich powierzchniowy dodatni ładunek elektryczny oraz forma cienkich nanowłókien.
Jednak, jak twierdzą naukowcy, szybszy powrót zwierząt do normalnego funkcjonowania po udarze mózgu na skutek obecności w tkance mózgowej zmodyfikowanych powierzchniowo nanorurek węglowych, jest silnym bodźcem do dalszych intensywnych badań nad możliwością użycia nanotechnologicznych materiałów w medycynie. KLG
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.