Nie wszystkie antydepresanty w równym stopniu chronią pamięć

Lek o nazwie escitalopram, najbardziej selektywny z inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny odwraca objawy deficytu pamięci emocjonalnej, który towarzyszy poważnej depresji - informują naukowcy ze Szwecji na łamach pisma &quot;Molecular Psychiatry&quot;. Leczenie innym antydepresantem starej generacji nie powodowało poprawy pamięci. <br /><br />

Pacjenci cierpiący na głęboką depresję tzw. ciężkie zaburzenie depresyjne często mają różnego rodzaju zaburzenia poznawcze takie jak obniżona koncentracja, brak decyzyjności, upośledzenie pamięci emocjonalnej. Tego rodzaju zaburzenia niestety trudno jest analizować, badając zwierzęta.

Per Svenningsson i Therese Eriksson wraz z kolegami z Karolinska Institutet w Sztokholmie badali specjalny szczep szczurów o objawach przypominających głęboką depresję u ludzi, w tym zaburzenia pamięci emocjonalnej widoczne podczas nauki unikania nieprzyjemnych bodźców.

Badacze wykazali, że leczenie tych szczurów najbardziej selektywnym z inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny - leków drugiej generacji - escitalopramem przywraca im pamięć. Leczenie innym antydepresantem starej generacji nortriptyliną nie powodowało poprawy pamięci.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki ich badaniom będzie można lepiej dobierać leki dla pacjentów, którzy potrzebują przywrócenia zdolności poznawczych. KDO

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Waszyngton wstrzymuje rozmowy z cudzoziemcami w sprawie wiz studenckich

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Statek kosmiczny Starship zaliczył kolejną nieudaną próbę, eksplodując podczas powrotu na Ziemię.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera