Rifaxamina łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego

W badaniach klinicznych wykazano, że dwutygodniowe leczenie antybiotykiem rifaxaminą sprzedawaną pod nazwą Xifaxan znacząco łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego, takie jak krwawienie, ból brzucha oraz biegunki - informują naukowcy z USA na łamach pisma &quot;New England Journal of Medicine&quot;. <br /><br />

Autorzy pracy, specjaliści z University of North Carolina wykazali też, że skuteczność działania rifaxaminy trwa 10 tygodni po zaprzestaniu stosowania antybiotyku. Zdaniem naukowców wyniki sugerują, że bakterie zamieszkujące jelita mogą być jedną z przyczyn objawów charakterystycznych dla zespołu jelita drażliwego (z ang. IBS).

W sumie badaniami objęto 1,260 pacjentów cierpiących na IBS, dostawali przez dwa tygodnie trzy razy dziennie 550mg rifaxaminy lub placebo. Badano ich później przez kolejne 10 tygodni.

Podczas pierwszych czterech tygodni po zakończeniu leczenia 40,7 proc. pacjentów leczonych rifaxaminą zgłosiło znaczące złagodzenie objawów IBS tj. krwawienia, ból brzucha, luźne lub wodniste stolce.

Dodatkowo naukowcy zaobserwowali, że rifaxamina, która jest półsyntetycznym antybiotykiem, nie tylko łagodzi objawy IBS, ale również poprawia absorpcję wody w jelitach i jest bardzo bezpieczna.

Zdaniem autorów pracy wyniki badań wskazują, że bakterie jelitowe odgrywają niezwykle ważną rolę w podtrzymywaniu ich prawidłowego działania, a mechanizm ich interakcji z organizmem człowieka wymaga dalszych szczegółowych badań. KDO

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera