Historia i kultura

Paulina Florjanowicz dyrektorem Narodowego Instytutu Dziedzictwa

<strong>Minister kultury Bogdan Zdrojewski wręczył w środę Paulinie Florjanowicz nominację na dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który powstał w miejsce Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków</strong> - poinformowało PAP Centrum Informacyjne resortu kultury.

Paulina Florjanowicz pełniła dotąd obowiązki dyrektora Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, który decyzją ministra kultury działa od 1 stycznia jako Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Zmiana ta wiąże się z nadaniem instytucji nowego statutu. NID ma być nowoczesną instytucją kultury, która przywróci dziedzictwu właściwą rolę w życiu społecznym, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, zapisaną w Konstytucji RP i stanowiącą podstawą współczesnych systemów zarządzania dziedzictwem na świecie.

Nadrzędnym celem realizowanej polityki NID w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego jest założenie, że jest ono ważnym czynnikiem rozwoju lokalnego i spójności społecznej. "Dziedzictwo jest naszym wspólnym, ponadczasowym dobrem, źródłem poznania naszej wspólnej przeszłości i fundamentem, na którym buduje się tożsamość narodu" - poinformował w komunikacie NID.

Instytucja będzie miała rozszerzone kompetencje, poprawi się również jej kondycja finansowa.

Słowo "zabytek" w nazwie organizacji zastąpiono bardziej adekwatnym sformułowaniem "dziedzictwo". Dziedzictwo pozwala zrozumieć historyczny, społeczny i emocjonalny kontekst funkcjonowania zabytku, a tym samym dostrzec potrzebę i konieczność jego ochrony.

NID zakłada odejście od dotychczasowego pasywnego modelu administrowania zabytkami na rzecz aktywnego zarządzania dziedzictwem. Jednak żaden z dotychczasowych programów nie zostanie zarzucony. Przeciwnie, instytucja zakłada wspomożenie tych działań przez poszukiwanie rozwiązań systemowych oraz przeniesienie środka ciężkości na rzecz budowania społecznej współodpowiedzialności za zabytki.

Zadania realizowane przez NID mają angażować w proces ochrony dziedzictwa wszystkie grupy społeczne. Ważnym obszarem działalności jest digitalizacja zasobów, którymi dotychczas zarządzał KOBiDZ. Pozwoli to wprowadzić mechanizmy skutecznego zarządzania i realnej kontroli nad chronionym zasobem. Pozwoli także upowszechniać wiedzę o zabytkach w świadomości społecznej. Podstawowym zadaniem w tym zakresie jest wdrożenie dyrektywy INSPIRE dla obszaru zabytków.

Logo oraz nazwa instytucji w języku angielskim przyjęte w 2007 roku pozostają bez zmian.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agz/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera