Kocia choroba wywołana zakłóconym rytmem dnia

Zdrowe koty mogą przejawiać identyczne objawy choroby jak chronicznie chore zwierzęta tylko dlatego, że ich codzienna rutyna została zaburzona - informuje Ohio State University. <br /><br />

Stres wywołany niespodziewanymi zmianami w środowisku kota może doprowadzić go do wymiotów kłaczkami włosów lub brakiem apetytu - przestrzegają naukowcy z Ohio State University.

Naukowcy postanowili przyjrzeć się zachowaniu zdrowych kotów, oraz kotów cierpiących na śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, przewlekłej choroby powodującej ból pęcherza i częstą potrzebę oddawania moczu. Okazało się, że gdy kota spotkało jakieś niespodziewane "zdarzenie zewnętrzne" takie jak zmiana godziny podawania posiłku lub pieszczot, zdrowy pupil wykazywał reakcje chorobliwe, które zwykle są skutkiem poważnych kocich chorób przewlekłych.

"Jest to cenna informacja zarówno dla weterynarzy, jak i dla właścicieli kotów. Kiedy kot nie je, nie używa kuwety albo wypluwa kłaczki, nie zawsze musi to oznaczać groźny stan chorobowy. Należy brać także pod uwagę kolejną przyczynę, mianowicie jakość środowiska, w jakim przebywa" - uważa Tony Buffington, profesor nauk weterynaryjnych w Ohio State University.

Każdy miłośnik kotów prawdopodobnie wie, jak należy dbać o swego pupila. Pamiętajmy, więc także, że dla kota ważne jest to, kiedy dostaje jedzenie i kiedy poświęca mu się uwagę. Prawidłowy rytm.  NIC

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera