Nauka dla Społeczeństwa

14.08.2022
PL EN
22.12.2010 aktualizacja 22.12.2010

Małe szympansice bawią się w macierzyństwo

Młode szympansy żyjące na wolności bawią się inaczej w zależności od płci. Małe szympansice noszą przedmioty tak, jakby to były ich dzieci - informują naukowcy w periodyku "Current Biology".

Zdaniem naukowców, jest to pierwsze świadectwo odmiennych zabaw szympansów w zależności od płci. Obserwacje prowadzone były przez 14 lat w Parku Narodowym Kibale w Ugandzie.

Badacze obserwowali, jak małe szympansy bawiły się patyczkami. Zazwyczaj wykorzystywały je do wydobywania czegoś z dziur czy dziupli lub do potyczek z innymi szympansami.

Szympansy przejawiały też zachowanie innego rodzaju, nazwane przez naukowców "noszeniem patyczków", które nie miało żadnego praktycznego celu. Samice robiły to częściej, zanosiły patyczki do legowiska. Co więcej, zdarzało się, że trzymały patyczki w taki sposób, jakby to były ich młode.

Badacze uważają, że jest to podobny schemat zachowań, jak u ludzkich dzieci, gdzie dziewczynki mają większą tendencję do zabawy lalkami niż chłopcy. Ich zdaniem, nie wynika to z procesu socjalizacji w oparciu o stereotypy odnoszące się do płci, ale pochodzi częściowo z "biologicznych predylekcji", czyli upodobań i skłonności.

"To pierwsze świadectwo dotyczące gatunku zwierząt w stanie dzikim, który przejawia różnice między płciami w sposobie zabawy" - wyjaśnia Richard Wrangham z Harvard University.

Wcześniejsze badania na małpach w niewoli również wskazywały na podobną tendencję. KRX

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022