
<strong>Stworzona przez dr Annę Hajdusianek <a href="http://www.amo.if.pwr.wroc.pl/">Akademia Młodych Odkrywców</a> stymuluje zainteresowania dzieci naukami ścisłymi poprzez doświadczenia, demonstracje i zabawy edukacyjne.</strong> Jej działalność na rzecz Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i stała współpraca ze szkołami, przedszkolami i przedsiębiorstwami z Wrocławia i okolic sprawiła, że doktor stała się autorytetem dla środowiska nauczycielskiego. Obecnie pedagodzy zapraszają ja na spotkania poświęcone nowoczesnej dydaktyce. <em><strong>Pracownik Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej (PWr) jest laureatką - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa -VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.</strong></em>
Dr Anna Hajdusianek jest fizykiem, od 1991 roku pracuje w Instytucie Fizyki PWr, gdzie kieruje zespołem przygotowującym demonstracje do wykładów i prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów. Do rozpoczęcia przygody z nauczaniem fizyki badaczkę zainspirowały jej dzieci - 12-letnia obecnie Katarzyna i 16-letni Wojciech.
Fot. Ireneusz Hajdusianek
"Postanowiłam poprzez proste eksperymenty objaśniać swoim dzieciom tę trudną dziedzinę nauki i sprawić, żeby fizyka była dla nich przede wszystkim przygodą, a nie nudną mitręgą. Rodzina angażuje się mocno w moją działalność popularyzatorską (), to pierwsze osoby, które testują moje pomysły, pomagają w doborze zestawów doświadczalnych. Wykonywanie doświadczeń naukowych to nasze rodzinne hobby" - opisuje doktor.
Jak informuje rekomendujący tę kandydaturę prorektor ds. Rozwoju PWr prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, w 2006 r. dr Anna Hajdusianek została zaproszona przez niemiecką uczelnię Hochschule Zittau/G"rlitz do przeprowadzenia wykładów popularnonaukowych dla dzieci polskich, niemieckich i czeskich w ramach unijnego projektu Kinder Akademie. Zebrane tam doświadczenia postanowiła wykorzystać tworząc Akademię Młodych Odkrywców (AMO) na Politechnice Wrocławskiej (www.amo.if.pwr.wroc.pl)
Pierwsze zajęcia w ramach AMO odbyły się w 2008 r. Cykl bezpłatnych - co podkreśla prof. Madryas - wykładów popularnonaukowych jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Podczas zajęć uczestnicy poznają fascynujący świat nauk ścisłych. Każde spotkanie jest poświęcone innym zagadnieniom, objaśnianym na podstawie doświadczeń fizycznych. Większość z nich dzieci mogą powtórzyć w domu z pomocą rodziców.
Tematy zajęć często są wynikiem bieżących wydarzeń w Polsce i na świecie, a na związane z nimi pytania dzieci odpowiadają zapraszani do prowadzenia wykładów eksperci. Podczas uroczystości inaugurującej kolejne edycje dzieci otrzymują indeksy z rąk rektora PWr, a na jej zakończenie certyfikaty ukończenia AMO.
Fot. Ireneusz Hajdusianek
W tym roku Akademia Młodych Odkrywców ruszyła po raz trzeci. W ciągu dwóch lat działalności rozwinęła się i zwiększyła liczbę swoich słuchaczy ponad dwukrotnie. W nowym roku akademickim 280 uczestników podzielono na trzy grupy wiekowe: dzieci młodsze (7-10 lat), dzieci starsze (10-14 lat) oraz młodzież w wieku gimnazjalnym. Zainteresowanie wykładami jest ogromne. Co roku liczba chętnych do udziału w zajęciach kilkukrotnie przekracza liczbę dostępnych miejsc.
Od kilku lat dr Anna Hajdusianek bierze także czynny udział w organizowaniu Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN). Koordynowała pasaże tematyczne "Nauki ścisłe - moja pasja" oraz "Kalejdoskop Matematyczno-Fizyczny", w których zorganizowano kilkanaście imprez popularyzujących naukę. Jest również koordynatorem DFN na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr.
Podczas festiwalu sama również prowadzi wykłady i imprezy. "Jarmark fizyczny", "Wrocławska Piaskownica Fizyka", "Optyczne czary-mary" czy "Warsztaty naukowe dla przedszkolaków" czy "Zabawy z ciśnieniem" są prowadzone w sposób ciekawy i przystępny dla osób w każdym wieku. Jej zajęcia co roku przyciągają tłumy słuchaczy.
W opinii prorektora PWr, działalność dr Anny Hajdusianek to nieustająca chęć przybliżania świata fizyki i dzielenia się swoją wiedzą, głównie z najmłodszymi. W 2008 r. badaczka przygotowała Magiczny Bajkobus Fizyki - spektakl zjawisk fizycznych.
Fot. Ireneusz Hajdusianek
Przedstawienia, w których występowała wraz ze swoim mężem i dwójką dzieci, wyjaśniały tajemnicę "sztuczek magicznych". Dzieci pomagały w pokazach doświadczeń, mąż Ireneusz - z zawodu informatyk, skomponował oprawę muzyczną widowiska i także pokazywał niektóre eksperymenty. Przedstawienia odbywały się na centralnych placach we Wrocławiu, przed Bajkobusem wypożyczonym z Wrocławskiego Teatru Lalek. Impreza została bardzo dobrze przyjęta przez wrocławską publiczność i dolnośląską prasę.
Dr Anna Hajdusianek współpracowała z Galerią Dominikańską we Wrocławiu, gdzie poprowadziła ponad 90 spotkań naukowych. W 2007 r. oprowadzała słuchaczy po wystawie "Kosmiczna Przygoda 3D", która przedstawiała zagadnienia związane z lotami kosmicznymi, organizacją życia w kosmosie oraz innymi fizycznymi aspektami podboju kosmosu. W imprezie brała udział razem z zaproszonymi gośćmi - pierwszym polskim astronautą Mirosławem Hermaszewskim oraz astronomem Zbigniewem Kordylewskim.
Rok później w ramach "Spotkań z Dinozaurami" udowadniała, że nawet w prehistorii znajdzie się miejsce dla fizyki. W 2010 r. w trakcie wystawy "Wynalazki Leonardo da Vinci" dr Hajdusianek przedstawiała dzieciom dokonania tego wspaniałego inżyniera i konstruktora.
Doktor od wielu lat aktywnie uczestniczy w spotkaniach Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. W 2005 r. była jedną z organizatorek takiego spotkania we Wrocławiu. Konferencja zakończyła się Wielkim Festynem Fizycznym na wrocławskim rynku, w którym wzięli udział demonstratorzy i popularyzatorzy fizyki z czołowych polskich uczelni.
Działalność Anny Hajdusianek doceniana jest na całym Dolnym Śląsku. Wielokrotnie wygłaszała wykłady i przeprowadzała pokazy dla dzieci i młodzieży na zaproszenie dolnośląskich szkół (również specjalnych) i przedszkoli oraz dla pracowników wrocławskich firm i ich dzieci.
Państwo Hajdusiankowie wspólnie kręcili również własne, krótkie filmiki popularnonaukowe z doświadczeniami z fizyki, które były prezentowane na konferencji "Nauczanie fizyki w uczelniach technicznych" w Krakowie w 2007 r. oraz podczas pokazów Akademii Młodych Odkrywców.
Fot. Ireneusz Hajdusianek
W 2010 r. dr Anna Hajdusianek była dwukrotnie zapraszana przez władze Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli na konferencje dla nauczycieli, gdzie tłumaczyła, jak można stymulować zainteresowania dzieci naukami ścisłymi poprzez odpowiedni dobór zabaw edukacyjnych. Bierze również czynny udział w innych konferencjach dotyczących nauczania przedmiotów ścisłych.
Dla rodziców oraz dzieci w wieku przedszkolnym Anna Hajdusianek napisała artykuł na temat wykonywania eksperymentów przez dzieci, opublikowany w 2009 r. w ogólnopolskim piśmie "Przedszkolak". Jej opisy doświadczeń zostały także wykorzystane w Dolnośląskiej Gazecie Festiwalowej z 2008 r.
Za swoją działalność dr Anna Hajdusianek była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana.
Więcej informacji o dr Annie Hajdusianek na stronie: http://www.if.pwr.wroc.pl/~hajdusianek www.amo.if.pwr.wroc.pl
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.