Naukowcy z USA po raz pierwszy odkryli, że grupa krwi kobiety może mieć wpływ na łatwość zajścia przez nią w ciążę, zwłaszcza u progu wieku średniego - informują brytyjskie media. Badania przeprowadzone w grupie 560 kobiet, w wieku 35 lat, mogą mieć praktyczne zastosowanie do przewidywania cyklu płodności kobiety. <br /><br />
Kobiety z grupą krwi "A", lub "AB" są, zdaniem badaczy, lepiej chronione przed malejącą liczbą jajeczek w trakcie starzenia się.
Podczas badań u kobiet pobrano próbki krwi w celu zmierzenia poziomu aktywności pęcherzyka jajnika, mającego wpływ na czynności hormonu FSH, będącego dobrze znanym wskaźnikiem płodności.
Poziom FSH poniżej 10 sugeruje, że kobieta będzie miała większe trudności z poczęciem niż ta, u której poziom jest niższy. Wysoki poziom FSH wskazuje na wyczerpywanie się rezerwy jajnikowej zarówno ilościowej jak i jakościowej. Rezerwa znaczenie się uszczupla w miarę starzenia się kobiety.
U kobiet z grupą krwi "O" stwierdzono, iż prawdopodobieństwo wystąpienia poziomu FSH powyżej 10 jest dwukrotnie wyższe niż u kobiet z innymi grupami krwi.
Prawidłowość ta potwierdziła się w obu klinikach prowadzących równoległe badania, bez względu na wiek kobiet i ich pochodzenie etniczne. Za najważniejszy czynnik wpływający na łatwość poczęcia uznano wiek kobiety.
W grupie kobiet z grupą krwi "A" prawdopodobieństwo wystąpienia hormonu FSH powyżej 10 było o połowę niższe niż w grupie kobiet z grupą krwi "O".
Około 44 proc. populacji Wysp Brytyjskich ma grupę krwi "O", a 42 proc. "A". Ludzie z grupą krwi "A" są nosicielami antygenu A, będącego białkiem na powierzchni komórki, lecz nieobecnego u osób z grupą krwi "O". ASW
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.