Naukowcy ze Stanford University twierdzą, że nieodparte pragnienie zrobienia przerwy podczas pracy lub nauki nie wynika tak naprawdę ze zmęczenia naszego ciała, ale z naszej psychiki, a właściwie sposobu w jaki pojmujemy siłę woli. <br /><br />
Odkryli, że sposób myślenia i osobiste przekonania dotyczące silnej woli determinują, jak długo i jak intensywnie ludzie są skłonni do pracy nad trudnym ćwiczeniem umysłowym.
"Jeśli myślisz o sile woli, jak o czymś co jest biologicznie ograniczone, jesteś bardziej skłonny do bycia zmęczonym, kiedy rozwiązujesz trudne zadanie. Jednak jeśli masz pojęcie siły woli, której nie można tak łatwo osłabić, możesz iść dalej i dalej"- twierdzi Veronika Job.
W celu obalenia teorii zespół naukowców zorganizował cztery eksperymenty, podczas których badacze sprawdzili i zmanipulowali przekonaniami uczniów na temat siły woli. Po wykonaniu męczącego zadania, ci, którzy wierzyli, że siła woli jest zasobem ograniczonym wykazywali gorszą koncentrację niż osoby, które czuły, że mają nad nią kontrolę.
Odkryli również, że osoby, które miały gorszą koncentrację jadły o 24 procent więcej małowartościowych posiłków typu fast food.
"Teoria głosząca, że siła woli jest zasobem ograniczonym jest interesująca. Miała jednak niezamierzone konsekwencje. Uczniom, którzy mają problemy z uczeniem się, powiedziano, że ich możliwości skoncentrowania się są ograniczone i potrzebują częstych przerw. Jednak przekonanie, że siła woli nie jest ograniczonym zasobem, sprawia, że ludzie stają się silniejsi w pracy, stawiającej przed nimi wyzwania" - powiedział Carol Dweck.
Naukowcy ze Stanford twierdzą, że wyniki ich badań mogą pomóc osobom, które walczą z roztargnieniem lub pokusami: cukrzykom przestrzegać diety, osobom próbującym rzucić nałóg lub pracownikom, których gonią terminy. NIC
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.