
Na rynku ukazało się nowe czasopismo popularnonaukowe o astronomii, kosmosie i astronautyce. Dwutygodnik <strong>"Kosmos - Tajemnice Wszechświata"</strong> to kolorowy magazyn, do którego jest dołączany film na płycie DVD.
Dołączane do pisma filmy to kolejne odcinki amerykańskiego serialu popularnonaukowego "The Universe", który miał premierę w 2007 r. w kanale telewizyjnym "The History Channel", a którego kolejne sezony są emitowane do dzisiaj. Film można oglądać z napisami w języku polskim, z polskim lektorem lub w oryginalnej wersji angielskiej.
Pierwszy numer pisma pojawił się 21 września i był poświęcony badaniom planet pozasłonecznych. Numer drugi, z 5 października, obejmuje tematykę lotów kosmicznych. Można w nim przeczytać m.in. o przylądku Canaveral, z którego startują amerykańskie misje kosmiczne, a także o Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i o tym, co warto zobaczyć we Wszechświecie. Dołączono do niego także plakat z mapą Układu Słonecznego.
Numer trzeci ma być poświęcony kolizjom w kosmosie, a czwarty - tajemnicom Księżyca. Wydawca zapowiada ukazanie się co najmniej 55 numerów pisma.
Magazyn przygotowywany jest przez firmę Animko GP Proniewski Grzegorz. Treść pisma redaguje zespół w składzie: Krzysztof Czart, Stanisław Janikowski, Alicja Konieczny, Jan Pomierny (kierownik zespołu), Milena Ratajczak, Tomasz Szymański oraz Kamil Złoczewski. Za filmy i wybór dodatków odpowiedzialny jest wydawca Oxford Educational Sp. z o.o. Witryna internetowa czasopisma "Kosmos - Tajemnice Wszechświata" znajduje się pod adresem www.kosmos.amercom.com.pl.
Spośród popularnonaukowych czasopism astronomicznych w Polsce ukazują się: dwumiesięcznik "Urania - Postępy Astronomii", kwartalnik "Vademecum miłośnik astronomii" oraz bardziej specjalistyczny "Cyrqlarz" dla miłośników obserwacji meteorów i komet, czy skierowany do miłośników meteorytów "Meteoryt".
Wśród czasopism znajdziemy także miesięcznik matematyczno-fizyczno-astronomiczno-informatyczny "Delta". Liczne tematy astronomiczne poruszane są w miesięcznikach popularnonaukowych "Wiedza i Życie" oraz Świat Nauki". Od tematyki kosmicznej nie stroną też "Młody Technik", "Focus", "21. wiek", "Fizyka w Szkole" oraz "Foton". W Polsce wydawane jest również czasopismo naukowe "Acta Astronomica".
PAP - Nauka w Polsce
cza/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.