<strong>"</strong><strong>Tabu w tradycji cygańskiej" - to kolejne spotkanie w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie z cyklu "Młoda antropologia", które odbędzie się 6 października. </strong>Wykład wygłosi Dorota Nowak - doktorantka na Wydziale Neofilologii w Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Dodaje, że podczas wystąpienia scharakteryzuje zachowania, których konsekwencją jest "zanieczyszczenie". Omówi też sposoby "odkupienia" w społeczności: przysięgi lekkie i ciężkie. Dorota Nowak podejmie próbę skonfrontowania zasad tabuizacji u Cyganów ze współczesnymi koncepcjami tabu.
"Z uwagi na dostępność materiałów, najwięcej miejsca poświęcimy środowisku romskiemu w Polsce, zwłaszcza grupie Polska Roma i Bergitka Roma" - deklaruje doktorantka.
Podczas spotkania zostaną wykorzystane fragmenty wykładów i książek prof. Lecha Mroza oraz literatura specjalistyczna Adama Bartosza, Jerzego Ficowskiego, Agnieszki Kowarskiej i Anny Lubeckiej. Prelegentka skorzysta również z własnych notatek i zdjęć ze spotkania z Cyganami bułgarskimi.
Wykład Doroty Nowak to kolejne spotkanie z cyklu "Młoda antropologia". "Jest to przedsięwzięcie skierowane do studentów oraz absolwentów, którzy chcą podzielić się swoimi inicjatywami badawczymi z szerszą publicznością. Interesuje nas, w jakich kierunkach rozwija się współczesna antropologia i jakie są jej dzisiejsze odsłony" - wyjaśnia Agata Pietrzyk z Muzeum Etnograficznego. Jak dodaje, nieformalne spotkania w muzealnej kluboksięgarni Bílý Koníček, wzbogacone o multimedialne zaplecze, staną się pretekstem do zaprezentowania różnorodnych antropologicznych wątków i problemów, umożliwią wymianę poglądów, stworzenie mapy zainteresowań i inicjatyw badawczych młodej antropologii.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 w kluboksięgarni Bílý Koníček, w siedzibie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wykład będzie połączony z prezentacją slajdów.
PAP - Nauka w Polsce
esz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.