Na Madagaskarze odkryto największą i najmocniejszą sieć pajęczą na świecie - informują naukowcy na łamach "Journal of Arachnology".<br /><br />
Długość odkrytej na Madagaskarze pajęczyny wynosi 25 m, tyle co długość dwóch autobusów. Sam pająk nie jest olbrzymem. Jego długość nie przekracza dwóch cm.
Mimo że sieci są olbrzymie i niezwykle mocne, pająk używa ich do chwytania owadów. Caerostris darwini zajął niszę ekologiczną niewykorzystaną przez inne gatunki pająków. Pajęczynę snuje nad lustrem jeziora lub rzeki, przez co łapią się w nią głównie owady wodne, takie jak ważki.
Jak wyjaśniają naukowcy, sieć składa się z dwóch rodzajów nici. Silniejszy wykorzystywany jest do mocowania pajęczyny na drzewach, słabszy - do plecenia spiralnego środka pajęczyny. Kiedy lecący owad uderzy w pajęczynę, powstają drgania. Pająk, czując je, pędzi w stronę owada, po czym zaplątuje go w kokon.
Sieci snują głównie samice. Samce robią to przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Potem poświęcają się wyłącznie rozmnażaniu. KRX
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.