Odkryto największą sieć pajęczą na świecie

Na Madagaskarze odkryto największą i najmocniejszą sieć pajęczą na świecie - informują naukowcy na łamach &quot;Journal of Arachnology&quot;.<br /><br />

Sieci buduje nieznany wcześniej gatunek pająka, Caerostris darwini. Nici tego gatunku okazały się najmocniejszym, odkrytym dotąd, materiałem biologicznym, mocniejszym od kevlaru, z którego wykonuje się kamizelki kuloodporne.

Długość odkrytej na Madagaskarze pajęczyny wynosi 25 m, tyle co długość dwóch autobusów. Sam pająk nie jest olbrzymem. Jego długość nie przekracza dwóch cm.

Mimo że sieci są olbrzymie i niezwykle mocne, pająk używa ich do chwytania owadów. Caerostris darwini zajął niszę ekologiczną niewykorzystaną przez inne gatunki pająków. Pajęczynę snuje nad lustrem jeziora lub rzeki, przez co łapią się w nią głównie owady wodne, takie jak ważki.

Jak wyjaśniają naukowcy, sieć składa się z dwóch rodzajów nici. Silniejszy wykorzystywany jest do mocowania pajęczyny na drzewach, słabszy - do plecenia spiralnego środka pajęczyny. Kiedy lecący owad uderzy w pajęczynę, powstają drgania. Pająk, czując je, pędzi w stronę owada, po czym zaplątuje go w kokon.

Sieci snują głównie samice. Samce robią to przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Potem poświęcają się wyłącznie rozmnażaniu. KRX

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera