Amerykańska sonda LRO od roku wykonuje mapy Księżyca

Amerykański satelita Księżyca - Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) - ukończył etap misji określony jako &quot;faza eksploracji&quot;. Teraz zarządzanie misją przejmie dział naukowy projektu. Sonda wykonuje szczegółowe mapy Księżyca. <br /><br />

Sonda wystartowała z Ziemi 18 czerwca 2009 r., a wykonywanie mapy Srebrnego Globu rozpoczęła we wrześniu 2009 r. Wśród szczegółowych zdjęć przesłanych przez LRO znajdują się m.in. nowe fotografie miejsc lądowania statków Apollo, a także zdjęcia radzieckiego łazika Łunochod 1. Dane z sondy pokazały również, że stale zacienione obszary na Księżycu są chłodniejsze niż Pluton. Na tych obszarach może występować woda i wodór.

16 września b.r., po roku wykonywania szczegółowej mapy Księżyca, zakończyła się część misji zarządzana przez dział eksploracyjny projektu. LRO nadal będzie przesyłać dane zebrane podczas ostatniego roku do Systemu Danych Planetarnych, które je archiwizuje i dystrybuuje do ośrodków naukowych. Sonda będzie wykonywać mapy Księżyca jeszcze przez co najmniej dwa lata (maksymalnie przez cztery).

LRO znajduje się na orbicie wokół Księżyca, czyli jest jego sztucznym satelitą. Okrąża go raz na dwie godziny po orbicie polarnej (przebiegającej nad biegunami), na wysokości około 50 km nad powierzchnią. Sonda ma na swoim pokładzie chip, na którym zostało zapisanych 1,6 miliona imion zgłoszonych przez osoby z całego świata w ramach akcji "Wyślij swoje imię na Księżyc". CZA

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

  • Fot. Adobe Stock

    Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera